Kibővül az Ellis-sziget bevándorlási múzeuma
2008. szeptember 26. 09:46
Az Ellis-szigeti emigrációs múzeumban első alkalommal hallhatjuk majd az Újvilágba érkezett kora újkori bevándorlók és az afrikai rabszolgák történeteit - jelentette be az Szabadság szobor - Ellis-sziget Alapítvány, akik az eddigi kiállítás kereteit a kezdetektől a mai napig tartó időszakokkal bővítik ki.
Korábban
A már álló múzeum kibővítését, és az Amerika Benépesítése Központ létrehozását szerdán jelentették be, hogy a tervek szerint mindenkivel megismertessék: az emigrációs időszak csúcsát jelentő 1892-1954-es periódus előtt és után kik érkeztek Amerikába. Stephen Briganti, az alapítvány elnöke szerint ugyanis a bevándorlás már évszázadokkal korábban elkezdődött, és ma is tart, így sokan vannak, akik történeteit nem meséli el az Ellis-sziget múzema.
A kiállítás az őslakos amerikaiak érkezésével nyit, akik jöveteléről ma is szakmai vita dúl: egyesek szerint 10 ezer évvel ezelőtt a Bering-szoroson át keltek át a kontinensre, míg mások az Európa, vagy épp Óceánia szigetei felől érkező hajósokra voksolnak. A leendő kiállítás bemutatja az 1600-as évektől 1892-ig érkező európaiakat, illetve a rabszolga-kereskedők által áthurcolt feketék százezreit, és végül, de nem utolsósorban megismerhetjük majd a mai emigránsok élettörténeteit is.
A közel kétezer négyzetméteres, 20 millió dolláros költséggel épülő kiállítást Edwin Schlossberg tervezte, és az a már létező kiállításon belül kap helyet, egy jelenleg személyzeti célokat szolgáló épületrészben. A látogatókat a kiállítótérbe érve egy hatalmas földgolyó fogadja majd, amely a történelmi bevándorlásokat mutatja majd be. A kiállítás szerves részét képezi majd a „Városok Amerika-szerte” rész is, amely bemutatja, hogy a különböző bevándorlási hullámok mennyiben változtatták meg az amerikai település- és tájszerkezetet.
Egy másik részleg talán ennél is izgalmasabbnak ígérkezik: a látogatók ott saját családjuk nevét és történetét is hozzáadhatják egy folyamatosan töltődő, és az épületben monitorokon is megjelenő globális migrációs térképhez.
Az új rész kialakításának munkálatait szeptember elején kezdték el, és a tervek szerint a tárlat 2011-ben nyílhat meg. Ezzel egy időben az Ellis-sziget múzeuma is új nevet kap: akkortól a Bevándorlás Nemzeti Múzeumát kell keressük a Szabadság szobor árnyékában.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.