Közös megemlékezés a prágai tavaszról
2008. június 26. 17:20
Közösen emlékeztek meg a 40 évvel ezelőtti prágai tavaszról, a párt, az állam és a gazdaság demokratizálására, az "emberarcú szocializmus" kialakítására tett egykori csehszlovákiai kísérletről.
Korábban
Az ünnepi rendezvényen mindhárman kiemelték az egykori csehszlovák kommunista pártfőtitkár, Alexander Dubcek nevéhez fűződő prágai tavasz jelentőségét a kommunista rendszerek összeomlásában, s abban, hogy Európában a szabadság, a demokrácia és a jog győzedelmeskedett a totalitarizmus, illetve a diktatúra felett. Az évforduló alkalmából Norbert Lammert, a Bundestag elnöke a cseh és a szlovák miniszterelnök jelenlétében a prágai tavaszra emlékező kiállítást nyitott meg Berlinben.
A közös megemlékezést Csehország és Szlovákia berlini nagykövete kezdeményezte, s azt azonnal felkarolta a német kancellár. Az ünnepségen Merkel külön is köszöntötte a jelen lévő `történelmi tanúkat`, köztük Hans-Dietrich Genscher egykori német és Jirí Dienstbier volt csehszlovák külügyminisztert.
Merkel utalt rá, hogy a szovjet csapatok 40 évvel ezelőtt elfojtották ugyan az akkori szabadságmozgalmat, az 1989-es események, a berlini fal leomlása és Németország újraegyesítése azonban bizonyította, hogy a történelem - mint fogalmazott - a maga útján, jó mederben halad. A cseh kormányfő mindenekelőtt a prágai tavasz kulturális hatásaira utalt, kiemelve, hogy a szabad kultúra egyben a szabadság előhírnöke volt. Topolánek emlékeztetett a művészek szerepére a 40 évvel ezelőtti eseményekben, úgy értékelve, hogy a prágai tavasz legalább annyira a kultúra szabadságáért, mint a politikai szabadságért indított mozgalom volt.
Fico emlékeztetett arra, hogy a prágai tavasz az 1953-as kelet-berlini munkásfelkeléssel, az 1956-os magyarországi forradalommal, a Szolidaritás független szakszervezet 1980-as lengyelországi megalakulásával együtt elvezetett az 1989-es rendszerváltásokig, az önálló Szlovákia megalakulásáig, a német egység és az európai egyesülés megvalósulásáig.
A német kancellár ugyancsak arra emlékeztetett, hogy Budapest, Prága és Gdansk egyaránt egy-egy téglát ütött ki a hírhedt berlini falból. A prágai tavasz Merkel értékelése szerint olyan hullámot indított el, amely elvezetett a vasfüggöny lebontásáig, a berlini fal leomlásáig és az 1989-es rendszerváltásokig. Nem utolsósorban a prágai tavasznak köszönhető, hogy Csehország és Szlovákia ma egyformán tagja az Európai Uniónak és a NATO-nak - jelentette ki a kancellár, aki Európa kötelességének nevezte a negyven évvel ezelőtti eseményekre való emlékezést, csakúgy, mint a szabadság és a demokrácia megvédését, az elért eredmények megőrzését.
A megemlékezés előtt hármas megbeszélésre került sor, elsősorban európai uniós kérdésekről. Merkel reményét fejezte ki, hogy a lisszaboni szerződés életbe lép. Topolánek azt a reményt fogalmazta meg, hogy országában az alkotmánybíróság kedvező döntést hoz, s nem szakad meg a ratifikáció. Fico pedig mindenekelőtt az EU-bővítés folytatása mellett foglalt állást, külön utalva Horvátországra.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
erotika
- Korántsem voltak mentesek a pajzán hajlamoktól Amerika alapító atyái
- Ez volt a kis kék pirula középkori elődje
- „Csók elején nem érdemes kapkodni!” – szex a Kádár-rendszerben
- Így próbálták pótolni a megfogyatkozott férfierőt a középkorban
- Amerika alapító atyáinak túlfűtött magánélete
- Egészséges erotika – szex a szocializmus évtizedeiben
- Pillantás a szoknya alá: a frivolan hintáztató Jean-Honoré Fragonard
- Erotikus mitológiai ábrázolások harangozzák be a tavaszt a Szépművészeti Múzeum új kamaratárlatán
- Csempészett pornó és topless strandok: egészséges erotika a szocializmusban
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap