Információs pont létesülhet a 301-es parcellánál
2008. május 30. 09:03
Elektronikus információs pontot kellene létrehozni a rákoskeresztúri Új köztemető 298-as és 301-es parcellái mellett - áll Rainer M. János, az 1956-os Intézet főigazgatójának javaslatában.
Korábban
A parcellák emléktábláinak vizsgálatára felkért történészbizottság tagja szerint az elektronikus emlékponton meg kell jeleníteni a korabeli jogszabályokat, amelyek alapján elítélték az ott nyugvókat. Ezenkívül a parcellák digitális térképén ábrázolni kellene az egyes sírokhoz rendelhető személyeket, valamint azok életrajzát, képét.
A parcellák emléktábláinak leszerelése után létrehozandó információs pontban legyenek hozzáférhetők azok a listák, amelyek a különféle politikai leszámolások során különféle cselekményekért kivégzettek neveit tartalmazzák, azokét is, akik nincsenek a 298-as és a 301-es parcellában - hangoztatta Rainer M. János.
Rainer M. János azt is leírta javaslatában, hogy az esetleges új emlékművet nemzetközi bírálóbizottság elé kell bocsátani. Megfogalmazása szerint a 298-as és 301-es parcellák azok a sírhelyek, ahová a magyarországi szovjet típusú rendszer a Budapesten ítélet alapján kivégzett emberek holttesteit titokban, jeltelenül eltemette, és ahol 1989-ben, "a rendszerváltás lélektani fordulópontján" az 1956-os forradalomban való részvételért kivégzetteknek emlékhelyet rendeztek be.
Rainer M. János azt is megjegyezte, hogy itt ezek a parcellák 1990-től 2008-ig a magyarországi szovjet típusú diktatúra áldozataira való emlékezés kitüntetett helyévé váltak.
A 298-as parcellában 1945 és 1956 között, míg a 301-esben 1956 és 1962 között temették el a börtönben különböző módon meghalt személyeket. A 300-as parcellában nyugszanak Nagy Imre kivételével a Nagy Imre-per áldozatai (Maléter Pál, Gimes Miklós, Szilágyi József), a megtorlások során kivégzett, de akkor vidéken elhantolt szabadságharcosok, valamint itt találhatók az 1956-ban börtönbüntetésre ítélt, de a rendszerváltozás után meghalt személyek közül néhányan.
Boross Péter volt miniszterelnök a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnökeként a Népszabadság tavaly novemberi és decemberi cikkeire reagálva kérte fel a történészbizottságot, amely 2008 elején kezdte meg munkáját. A legfőbb cél az emléktáblákra felírt személyek neveinek beazonosítása volt. Zinner Tibor és Szakály Sándor a 298-as parcellával, míg M. Kiss Sándor, Rainer M. János és Horváth Miklós a 301-es parcellával foglalkozott elsősorban.
A bizottság egységes véleménye szerint az emléktáblákat el kell távolítani, mert azokon mintegy 40 százalékban olyan nevek szerepelnek, amelyek emlékezésre nem méltó embereket takarnak.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Németország
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket
- Stabilitást hozott a nyugatnémet államnak Konrad Adenauer
- A kvantumbiológia mellett a női nemért is rajongott Erwin Schrödinger
- Dreyfus, az Ördög sziget foglya
- Rooseveltnek és Hitlernek is dolgozott a német üzletember
- Ott támadtak a németek, ahol senki sem tartotta lehetségesnek
- Alois Alzheimer egész életét a segítségnyújtás elve vezérelte
- Kis hiba okozott nagy katasztrófát a müncheni légibalesetben
- Beethoven szimfóniát írt Napóleonnak, de széttépte a koronázás hírére
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap