Feltámad az erdélyi Versailles
2008. május 20. 17:00
Bármilyen "halottnak" látszó műemlék feltámasztható, ha értő kezekre, tanulékony tanítványokra és professzionális szervezőkre bízzák a dolgot - erről személyesen is meggyőződhetünk.
Korábban
A bonchidai Bánffy-kastély Románia egyik legjelentősebb főnemesi rezidenciája. A több évtizedes elhagyatottság miatt pusztulásnak indultak épületei. A hétvégén a sajtó képviselői láthatták saját szemükkel, miként ölti fel fokozatosan eredeti arcát az épületegyüttes. Sikeres felújításokra persze van számos példa a világban, de ez a műemlék a módszer eredetiségéért kapta meg most a műemlékvédelem `Oscarjának` számító Europa Nostra Díjat.
Ebben a kategóriában nyerte el most a díjat az erdélyi Versailles-ként ismert műemlék megmentéséért létrehozott program, amelyet a Transylvania Trust és angol partnere, az Institute of Historic Building Conservation (IHTC) kilenc évvel ezelőtt indított útjára, s amelynek köszönhetően tucatnyi ország egyetemi hallgatóit és restaurátorait sikerült bevonni a különböző felújítási munkálatokba.
Hegedűs Csilla programigazgató, a Transylvania Trust ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta: a bonchidai Bánffy-kastélyban 2001-től működik ez a program, 2005-ben pedig megnyitották az Épített örökség felújító Szakképző Központot, amelynek eddig nyolcszáz hallgatója volt tizenhárom országból, főleg Európából, de az Egyesült Államokból, Brazíliából, sőt, Ausztráliából is. Nyolc esztendővel ezelőtt még csak szakmunkásokat ácsokat, kőműveseket és kőfaragókat - vontak be a képzésbe, 2001-től viszont megnyitották a kapukat az építész, a mérnök, a művészettörténész és a tájépítész egyetemi hallgatók előtt is.
A tanfolyamokhoz támogatást próbálnak szerezni, így a hallgatóknak nem kell a teljes képzési költséget fizetniük. "Az idén július 6-tól lesz az első, augusztus 10-től a második" - mondta Hegedűs Csilla, hozzátéve: e kéthetes "képzési modulokból" három nap elméleti, a többi tizenegy nap gyakorlati oktatást nyújt. Az elméleti oktatásban angliai, romániai és magyarországi szakemberek, egyetemi oktatók tanítanak, a gyakorlati képzést pedig angliai és romániai mesterek vezetik. A gyakorlati képzés pedig abból áll, hogy részt vesznek a bonchidai Bánffy-kastély helyreállítási munkálataiban - mondta a programigazgató.
A hétvégi sajtótájékoztatón elmondták: a központ az elsődleges hangsúlyt a hagyományos építőanyagokra és technikák alkalmazására fekteti. A hallgatók képzése során sikerült helyreállítani az épületegyüttes bizonyos részeit, így a konyhaépületet, a Miklós-szárnyat, a kapuépületet és részben az istállók boltozatát.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap
- A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek tegnap
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 2025.01.20.
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 2025.01.20.