13 millió fénykép között böngészhetünk
2008. április 1. 11:00
A Smithsonian Intézet több mint 13 millió fényképpel rendelkezik, amelyek azonban nem egy helyen, hanem 19 múzeum 700 levéltárában találhatók.
Korábban
A fényképek keresése eddig igen bonyolult volt: a kutatónak több múzeumon és levéltáron is át kellett rágnia magát, és a végén csak egy töredékét találta meg annak, amit keresett. `Az oldal célja, hogy a közönség számára hozzáférhetővé és láthatóvá tegye az intézmény fényképgyűjteményét` - mondta Merry A. Foresta, a projekt igazgatója.
A program központi eleme az `Enter the Frame` interaktív felület lett, amely nem csak a gyűjteményben való keresést teszi lehetővé, hanem a képek böngészését, valamilyen sorrend és kulcsszó szerinti megtekintését, vagy címkézését is. Ezt segíti az ebben a hónapban induló `Click! Photography Changes Everything` elnevezésű online fórum is.
"Csak nagyon kevés múzeum gyűjt úgy, mint a Smithsonian, amely sokkal tágabb értelemben tekint a fényképekre, mint a többi intézmény. Nem arról beszél, milyen szépek az egyes fotók, hanem arról, hogyan változtatták meg az életünket" - mondta Marvin Heiferman, a "Click" szaktanácsadója.
Ennek jegyében 100 kollégát kértek fel arra, hogy mondják el, hogyan befolyásolta a fényképészet őket és az általuk képviselt tudományágat. A válaszokat a gyűjteményből vett képek illusztrálják. A megkérdezettek között nem csak a Smithsonian kurátorait is kutatóit találjuk, hanem egy földrajztudóst is, aki a fényképészet és a táj viszonyáról beszél, egy harvardi orvost, aki fényképészet és az orvos-beteg viszony kapcsolatát fedi fel, egy pénzügyi elemzőt, aki a fényképek pénzpiacra gyakorolt hatását elemzi, és egy jogászprofesszort, aki a fényképeket mint jogi bizonyítékokat dícséri. Hugh Heffner pedig a fényképészet és a szexualitás kapcsolatát emeli ki.
A Smithsonian 1846-os alapításakor elsősorban tudományos intézet volt. Sok fényképészt foglalkoztatott, hogy megörökítsék az expedíciókat, kísérleteket és az egyes tájak bennszülött lakóit, valamint fakszimilét készítsenek az olyan tárgyakról, amelyeket nagyságuk miatt nem lehetett tárolni. "A 17. századi gyűjtőkkel ellentétben, akik érdekességük vagy ritkaságuk miatt gyűjtötték a tárgyakat, a Smithsonian azt a célt tűzte ki maga elé, hogy katalogizálja és rendszerezi a világot"- írja Foresta a gyűjteményről szóló "At First Sight" című könyvében. A fényképek "erőteljes és csodálatos bizonyítékokat nyújtanak a modern élet kincseiről és teljesítményeiről."
A Smithsonian azonban sok ismeretlen kincset is rejt. Mint kiderült a Hirshhorn Múzeum és Szoborkert őrzi Thomas Eakins legnagyobb fényképgyűjteményét. Julia Margaret Cameron, Hill és Adamson, Henry Peach Robinson, Edward Steichen és Alfred Stieglitz képei szintén a gyűjteményhez tartoznak. A weboldal oktatási programjai a legkisebbektől a középiskolásokig minden diáknak kínál valami érdekeset. "A minden képnek története van: történelem elsődleges forrásból" című program a fotókat történetükkel együtt mutatja be, hogy kiemelje azok történelmi, antropológiai jelentőségét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Az ókori Athén
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Milyen lehetett evezni egy ókori görög hadihajón?
- A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
- A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
- Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
- Erósz játszmái – házasélet és szexualitás az ókori Görögországban
- Több millió ezüstérmét tárolhattak a Parthenón tetőterében
- Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
- George Clooney felesége segíti Athént az Elgin-márványok ügyében
- A bódult Periklész ihatott az Athénban talált kupából
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap