Árjásított műtárgyakról vitáznak Bécsben
2008. március 31. 13:00
A bécsi Leopold Múzeum körül kirobbant botrány miatt az osztrák kormány szigorítaná a náci időkben árjásított műtárgyak visszaszolgáltatását szabályozó törvényt.
Korábban
Az egyik vitatott státusú képet, Egon Schiele Hauser am Meer (Tengerparti házak) című festményét 1938-ban kobozták el a nácik. Becslések szerint az alkotás értéke csaknem tízmillió euró, és a tulajdonos Nagy-Britanniában élő leszármazottai most szeretnék visszakapni. A 83 éves műgyűjtő hallani sem akar erről. "Soha nem zsaroltam ki senkitől semmit és nem is vásároltam olyan műtárgyat, amelyről tudtam, hogy zsidóké volt" - fejtette ki egy februárban adott interjúban. Ariel Muzicant, a hitközség vezetője azt válaszolta, hogy a legjobb lenne bezárni a múzeumot, amíg nem rendeződik az ügy.
"Az elmúlt hetek vitái nem növelték Ausztria tekintélyét, különösen nem a Leopold Alapítványét" - nyilatkozott Claudia Schmied kulturális miniszter. "Tisztáznunk kell a helyzetet, és megoldást kell találnunk" - mondta Schmied. A miniszter elvárja, hogy az alapítvány "megnyíljon" a kormányzat által delegált független szakértők előtt, akiknek a feladata megállapítani a gyűjtemény minden egyes darabjának eredetét.
Felülvizsgálják a műtárgy-visszaszolgáltatási törvényt is. Jelenleg Ausztria Németországhoz csatolása és a háború vége - 1938 és 1945 - között elkobzott műtárgyakat lehet visszaigényelni. Az időbeli hatály a tervek szerint kiterjedne az 1933-1938 közötti időszakra is. A módosított jogszabály továbbá nemcsak a műtárgyakra, hanem a "mozdítható tárgyakra" vonatkozna, így például a természettudományi és a technikai múzeumokba került értékekre is. A területi hatály is változna; az Anschlussal megszűnt Első Osztrák Köztársaság területe helyett a Harmadik Birodalomban bárhol elrabolt és osztrák gyűjteménybe került tárgyakat vissza lehetne perelni.
A Leopold Múzeumba küldött szakértők áprilisban kezdik a munkát, a minisztériumban pedig húsvét óta külön munkacsoport dolgozik a Leopold Alapítvány ügyén. A tárca jogászainak nyárig konkrét javaslattal kell előállniuk - tájékoztatott a miniszter. Claudia Schmied csütörtöki sajtótájékoztatója után Ariel Muzicant úgy nyilatkozott, hogy az új törvény hatályának a Leopold Alapítvány gyűjteményére is ki kell terjednie, hogy a képek visszakerülhessenek a jogos tulajdonoshoz, a múzeumot pedig addig is be kellene zárni.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben nem nyerte el mindenki tetszését a Pesti Vigadó
- Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon
- „Nem gyűjtő vagyok, hanem magam vagyok a múzeum” - mondta Peggy Guggenheim
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak
- Tizhenhét éves korában márt ünnepelt zeneszerző volt Arthur Rubinstein
- Nehezen indult be Karády Katalin pályafutása
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti
- Lumbini buddhista szobrai
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete tegnap
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során tegnap
- tegnap
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson tegnap
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya tegnap
- Közös kincsünk lehet a Hold tegnap
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről tegnap
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása tegnap