Holdfogyatkozás mentette meg Kolumbuszt
2008. február 12. 13:00
Az egyik rendkívüli, és ma kevéssé ismert holdfogyatkozás Kolumbuszt és embereit mentette meg az Újvilágban - számolt be róla Joe Rao amerikai csillagász.
Korábban
1492. október 12-én Kolumbusz partra szállt a San Salvadornak elnevezett szigeten, majd a következő tíz év során a felfedező még három látogatást tett az Újvilágban. A negyedik, és egyben utolsó hajúton azonban, amikor Közép-Amerika partvidékét fedezték fel, a férfi váratlan helyzetben találta magát. A felfedező 1502. május 11-én hajózott ki Cádizból a Capitana, Gallega, Vizca'na és a Santiago de Palos hajókkal, ám szerencsétlenségére azokat kórokozók támadták meg, így kettő elsüllyedt; 1503. június 25-én Jamaicát már csak két hajóval érték el.
A bennszülöttek örömmel üdvözölték őket, ételt és menedéket nyújtottak nekik, ám az ott töltött napokból hetek lettek, és a feszültség megnőtt a helyiek és a jövevények között. Fél év után az együttélés erőszakhoz és gyilkosságokhoz vezetett, majd a jamaicaiak megtagadták a további segítséget Kolumbuszéktól, akik ezután éhezni kezdtek.
Kolumbusznál is volt hát egy példány belőle, és azt tanulmányozva jött rá, hogy 1504. február 29-én egy rendkívüli teljes holdfogyatkozás következik majd. Három nappal előtte találkozót kért a helyi törzsi vezetőtől, akinek azt a történetet adta elő, hogy a keresztények istene dühös lett rájuk, mert nem etetik tovább őket. Épp ezért hamarosan kimutatja majd haragját, és a felkelő telihold eltűnik az éjszakában. Az előrejelzett estén napnyugta után a Hold emelkedni kezdett, és hamarosan bekövetkeztek a felfedező által megjósolt események.
Kolumbusz fia, Ferdinand szerint a bennszülöttek ekkor rémülten rohantak az európaiakhoz, kérve azok bocsánatát és engesztelését. Ígéretet tettek a teljes együttműködésre, ha a felfedező visszaállítja a Holdat rendes állapotában. Kolumbusz ekkor ezt megígérte, majd közel egy órára bezárkózott kunyhójába, mondván: beszélnie kell a keresztények istenével. Istene azonban jelen esetben egy üveglencse volt, amellyel félóránként ellenőrizte a fogyatkozás állapotát. Annak vége előtt pár pillanattal újra feltűnt a bennszülöttek között, és elmondta, hogy bocsánatot nyertek: ebben a pillanatban a Hold lassan előtűnt. A bennszülöttek ezután jól tartották "vendégeiket", amíg 1504. június 29-én megérkezett az európai felmentősereg.
Egy hasonló trükk az irodalomtörténetben is előkerült: Mark Twain Egy jenki Arthur király udvarában című regényének főszereplője is hasonló mutatványt adott elő. Kolumbusszal ellentétben az író azonban nem volt pontos: 528. június 21-én ugyanis semmilyen rendkívüli csillagászati jelenség nem volt tapasztalható - számolt be az esetekről Joe Rao, a New York-i Hayden Planetárium csillagásza a New York Times-nak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2022
- Lakatos Ernő, a „kiváló napi végrehajtó”
- A mozsgói Biedermann-kastély
- Tévéelnök belügyes gyakorlattal: Tömpe István
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal
- A holokauszt soproni mártírjai
- Hét híres királygyilkosság
- Biszku Béla, a megtorlás szimbóluma
- A Duna egykori halcsodái
- Szomorú szerelem a szabadságharc idején
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap