Prágai fogorvos találta meg a nácik aranyát
2008. január 2. 16:00
Egy prágai fogorvos és társa azt állítja, hogy megtalálták a második világháború végén a visszavonuló németek által Csehországban elrejtett értékeket, az úgynevezett "stechovicei kincset".
Korábban
Bodnár a kincs nyomában |
A korábbiakhoz hasonlóan a mostani esetben is hiányzik az utolsó lépés - felszínre hozni valamit a kincsből, s ezzel elhallgattatni azokat, akik minden ilyen hírt kétkedéssel fogadnak. Csak az utóbbi másfél évtizedben ugyanis legalább két további csapat állította, hogy már ismeri a kincs rejtekhelyét, de a bizonyítékokkal különféle indokok alapján továbbra is adósak maradtak.
"Olyan dokumentumok vannak a kezünkben, amelyek a rejtekhely valódiságát bizonyítják. Nagyon érdekesek. Az egyik például egy volt rab beszámolója, aki jelen volt a kincs elrejtésénél. Műszerekkel bemértük a helyet, s kiderült, hogy ott egy nagy földalatti üreg van. Biztos, hogy nagy üregről van szó, hiszen tudjuk, hogy a nácik tehergépkocsikon szállították oda a dokumentumokat és a kincseket tartalmazó ládákat" - magyarázta Bodnár.
A Kaspar-Bodnár kettős saját bevallása szerint azért kezdett kutatni a "stechovicei kincs" után, mert szeretnék megtalálni a prágai Károly Egyetem eredeti szimbólumait, amelyeket a legenda szerint a németek elástak. Azt állítják, hogy itt van elrejtve az az arany is, amelyet a németek a belga bankokból raboltak el.
Napjainkban még további két csapat is kutat a kincs után. Ez a konkurencia azonnal megkérdőjelezte a Kaspar-Bodnár kettős bejelentését. "Nekünk is vannak a kezünkben különféle dokumentumok, de rájöttünk, hogy nem hihetünk mindegyiknek. Ami pedig egy volt fogoly vallomását illeti, azt nem tartom hitelesnek. Elképzelhetetlen, hogy a nácik futni hagytak volna egy olyan személyt, aki ismeri egyik nagy titkukat" - fejtette ki véleményét egy másik kincskereső, Jirí Tomis. Megjegyezte: csak akkor hajlandó hinni a konkurenciának, ha az konkrét bizonyítékokat mutat be.
Josef Muzík, a legismertebb, legkitartóbb kincskereső is szkeptikus a bejelentéssel kapcsolatban. Muzík, aki már másfél évtizede kutat, meg van győződve saját elmélete helyességéről. "Biztos, hogy a kincs azon a helyen van, amit csak én ismerek. Kutatásaim befejezéséhez azonban most nincs pénzem" - hangoztatja.
A Kaspar-Bodnár páros szintén pénzhiánnyal küzd, s ezért az államhoz fordult segítségért. "Szükségünk lenne egy speciális kamerára, amely mintegy 100 ezer koronába kerül. A másik probléma, amelyben állami segítséget várunk, a telek tulajdonosa. Az illető 20 millió koronát kér, de ilyen összeget nem tudunk előteremteni. Az állam azonban sok mindent elintézhetne" - véli Kaspar, aki mintegy két éve folytat kutatásokat társaival. Szerinte a rejtekhely mellett állítólag egy tömegsír is van, amelyben a volt rabok - köztük mintegy 200 orosz asszony - vannak eltemetve.
Kérésükre a hatóságok egyelőre nem reagáltak. Kaspar azonban bízik abban, hogy biztosan megváltozik az álláspontjuk, ha meglátják a dokumentumokat. "S ha nem, akkor sem adjuk fel. A munkát folytatni fogjuk" - szögezte le.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap