Náci gyökereit keresi a német szövetségi nyomozóiroda
2007. október 10. 15:00
A német szövetségi rendőrség saját történelme után kezdett nyomozásba. Kiderült ugyanis, hogy alapító tagjai közül többen is Hitler hírhedt biztonsági apparátusában szolgáltak.
Korábban
Ziercke |
A múlt hónapban Wiesbadenben tartott egyik ilyen konferencián Ziercke hangsúlyozta, hogy senkire sem akar ujjal mutogatni, a cél inkább annak felkutatása, milyen szerepet játszottak a náci szervezetek tagjai az új rendvédelmi szervek megalakításában, és milyen mértékben sikerült e szervezetek megsemmisítése.
"Még ha a BKA felelősséget is vállal a történelméért, szerepe nem vitatható a jogállam és a demokrácia kialakításában" - mondta Ziercke a konferencián, amelyet egy kiterjedt kutatási projekt fog követni.
A II. világháború után Németország nyugati részének rendőrségébe sok nácit vettek fel. Ennek oka az volt, hogy nem volt elegendő képzett és tapasztalt nem náci személy a feladat ellátására. Németország biztonsági szervezetei közül elsőként a BKA nézett szembe múltjával: a külföldi és hazai hírszerző szolgálatok, a Bundesnachrichtendienst és a Bundesverfassungsschutz egyelőre nem szeretnének azzal szembesülni, hogy szintén sok nácit alkalmaztak megalakulásuk első éveiben.
Az 1951-es alapításakor a BKA esetében mind az 50 vezető tiszt rendelkezett náci múlttal - vagy a németek által megszállt területeken az SS-nél, vagy a Gestapónál (titkosrendőrség) vagy pedig a Harmadik Birodalom bűnügyi rendőrségénél (RKPA) szolgáltak. Kurt Amend az RKPA nyomozója például ugyanezt a tisztséget töltötte be a BKA-nál is. Amend "több ezer ember sorsát pecsételte meg, akiket koncentrációs táborokba hurcoltak vagy különleges törvényszék elé állítottak" - állítja Dieter Schenk, a BKA tisztje. Amend náci múltját soha sem tárták fel. Egy másik példa Bernhard Niggemeyer, a BKA magas rangú tisztje, aki SS-Sturmbannführerként (őrnagy) szolgált. A háború alatt több, kivégzésekért felelős, katonai egység parancsnoka volt.
Néhány esetben a volt náci tisztek egészen az 1960-as évek közepéig a BKA alkalmazásában maradtak. Schenk, aki 2003-ban könyvet írt a BKA náci gyökereiről, meg van győződve arról, hogy a BKA és a Verfassungsschutz (az alkotmányosság védelméért felelős hivatal) történetének feltárásához további történelmi kutatásokra van szükség.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben nem nyerte el mindenki tetszését a Pesti Vigadó
- Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon
- „Nem gyűjtő vagyok, hanem magam vagyok a múzeum” - mondta Peggy Guggenheim
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak
- Tizhenhét éves korában márt ünnepelt zeneszerző volt Arthur Rubinstein
- Nehezen indult be Karády Katalin pályafutása
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti
- Lumbini buddhista szobrai
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap