Amerika legnagyobb rejtélyét keresik az elveszett gyarmat kutatói
2007. október 5. 11:00
1590-ben 117 angol telepes tűnt el rejtélyes módon Észak-Karolina partmenti területéről, az ún. Outer Banks-ről, csupán egyetlen nyomot hagyva maga után.
Korábban
Újraírhatják a történelemkönyveket
1585-ben Ralph Lane angol felfedező vezetésével 75-en szálltak partra az Outer Banks földcsíkon, és elragadtatással írtak a vidékről. Lelkesedésük azonban nem tartott sokáig: meg kellett küzdeniük az őslakosokkal, és élelmiszertartalékaik is elfogytak. Visszaküldtek egy csapatot Angliába utánpótlásért, de nem várták meg visszatértüket. A spanyol kikötők megtámadása után arra hajózó Sir Francis Drake felvette és hazaszállította őket. Amikor a kiküldött csapat az élelmiszerrel visszaérkezett, már nem találtak ott senkit. Egy 15 főből álló csoport ottmaradt, a többiek hazahajóztak Angliába.
Átkutatják a mocsarakat is |
116 telepes maradt ott, köztük White újszülött unokája, Virginia Dare is, az első, Újvilágban született angol gyermek. A telepesek megígérték, hogy máltai keresztet akasztanak egy fára, ha bajba kerülnek, és menekülniük kell. White három évig nem tudott visszatérni az Anglia és Spanyolország között kitört háború miatt. Amikor 1590-ben végül megérkezett, senkit nem talált a telepen, csupán egy oszlopot, rajta pedig egy szót "Croatoan."
Egyes kutatók ezért úgy vélik, hogy a telepesek beleolvadtak a Hatteras-fok közelében élt croatan törzsbe, amely ma valószínűleg az észak-karolinai homokdűnéken élő lumbi törzs része. Mások szerint a telepesek a szárazföld belsejébe mentek, és ott csatlakoztak valamelyik indián törzshöz. Sokan azt gyanítják, hogy az őslakosok egyszerűen megölték őket, vagy a betegségek és az alultápláltság végzett velük. Fred Willard, az Elveszett Gyarmat Tudományos és Kutatási Központ igazgatója szerint a gyarmat története "Amerika legnagyobb megoldatlan rejtélye. Ha találunk valamit, az újraírhatja a történelemkönyveket."
Az 1990-es években a Raleigh erődnél folytatott ásatások során előkerültek egy tudományos műhely maradványai. A lelet Roanoke félbehagyott gyarmatosítása idejéből származik, amely két évvel előzte meg az elveszett gyarmat sorsát, de semmilyen utalást nem tartalmazott a telepesek lakóhelyére vonatkozólag. 1998-ban a Hatteras Island területén végzett ásatások felszínre hoztak egy pecsétgyűrűt, amely talán az angol telepesekhez kapcsolható.
Egy durhami nyugdíjas építési vállalkozó, Frank Ray és munkatársai azon történetek nyomán kezdte meg kutatását, amelyek egy korhadt csónakról mesélnek az Észak-Karolina és Virginai határán felvő természetvédelmi terület, a Great Dismal Swamp mélyén. Az Elveszett Gyarmat Tudományos és Kutatóközpont (Lost Colony Center for Science and Research) tagja véleménye szerint a telepesek át akartak kelni a mocsáron, miután elhagyták a Roanoke szigetet. A kutatók műholdfelvételek segítségével bukkantak a csónaknak látszó tárgy helyére. "Nem aranyat keresünk, hanem történelmet."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05