Helyreteszik 1968 mítoszait
2007. szeptember 14. 15:00
Ahogy közeledik a 20. század egyik nagy fordulópontjának, 1968-nak 40. évfordulója, egyre gyakrabban idézik fel újra a "Csillagévet".
Korábban
Kurlansky kötetének egyik legnagyobb erénye, hogy távolságtartó tud lenni egy olyan korszakkal kapcsolatban, amely a mai napig szenvedélyeket ébreszt. Ez az erény különösen szembetűnő amiatt, hogy az események óta történelmi léptékkel mérve rendkívül rövid idő telt el, ráadásul az egykori szereplők többsége ma is él és aktív. A történész ugyanakkor nem "deheroizál", csupán tényszerűen próbálja bemutatni 68-at és annak társadalmi-politikai-kulturális előzményeit, a főszereplők cselekedeteinek mozgatórugóival együtt.
Ugyancsak szokatlan, de teljesen elfogadható megközelítése az is, hogy mélyre hatol a kor nagy egyéniségeinek lélektanába, és megmutatja személyiségük és a történelmi helyzetek konfliktusait. A közép-európai olvasónak mindenekelőtt Alexander Dubceknek, a "Prágai tavasz" vezetőjének portréja érdekes: Kurlansky nagy hangsúlyt fektet Dubcek szlovák származásából fakadó politikai korlátaira, valamint arra, hogy a "moszkovita" neveltetésű politikus valójában mindig is kommunista maradt.
Legalább ennyire izgalmas Charles De Gaulle francia elnöknek, mint "az unalmas Franciaország uralkodójának" bemutatása, és betekintést ad a könyv a lengyel 68 és a lengyelországi antiszemita kampányok mélyebb összefüggéseibe is.
Bizonyára sokak számára hat a reveláció erejével az a rész, amelyből kiderül: Fidel Castrót mennyire felkarolta az amerikai média még a kubai forradalom előtt, mert mindenekelőtt egy "polgári forradalmárt" láttak benne, aki elsöpörheti az Egyesült Államokban is népszerűtlen, korrupt Fulgencio Batista diktátort. Ő csak akkor vált "első számú közellenséggé", amikor a kubai amerikai érdekeltségeket elkezdte államosítani.
Kurlansky műve újságíróknak, médiakutatóknak is ajánlható "segédanyagként", mert felhívja a figyelmet a "mediatizálható" mozgalmak hatékonyságára: a vietnami háború és a chicagói demokrata párti konvencióra időzített nagy tüntetés közismert példája mellett megemlíti Martin Luther King erőszakmentes polgárjogi mozgalmát, amely rájött, hogy csak akkor figyelnek fel a békés tüntetésekre, ha azokat erőszakkal szétverik. Éppen ezért egy idő után a fekete tüntetők szándékosan olyan helyekre vonultak, ahol biztosan számíthattak rendőri brutalitásra.
A könyv viszonylag keveset foglalkozik az "ellenkulturális" áramlatokkal, a zenével, a pszichedelikus tudattágítókkal, ezzel is bizonyítva, hogy 68 és a környező évek olyan sűrű korszak volt, hogy lehetetlen valamennyi aspektusát egy kötetbe összefogni. Ezzel együtt a szerző néha elkalandozik a zene, a divat, a hippi-világ felé, arra késztetve a kíváncsi olvasót, hogy maga induljon el a kutatás útján.
A könyv végén rövid magyar áttekintés is olvasható, amely ugyancsak figyelemfelkeltő - a hazai történészeknek, szemtanúknak, szereplőknek egyaránt. A magyar 68 megírása ugyanis még várat magára, remélhetően nem sokáig.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Göbölyös N. László)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
13. Rendi törekvések Magyarországon, a magyar rendek és a Habsburg udvar konfliktusai a 17–18. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A legenda szerint a tokaji aszút is a szegény fiatalokat gyámolító Lorántffy Zsuzsanna találta fel
- A hadiadó-emelés kompenzálásaként hozhatta létre a Szent István-rendet Mária Terézia
- Rákóczi nem kért a békefeltételekből, beleegyezése nélkül tették le a kurucok a fegyvert
- Birtokaik és családjuk jövője is odavesztett a Wesselényi-összeesküvés halálra ítéltjeinek
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna
- A lakosság elkeseredettségére alapozta felkelését Bocskai István
- Vitáik miatt nyílt háborúba kezdett öccsével Rudolf király
- Bocskai István Habsburg-ellenes felkelése olyan sikeres lett, hogy hajdúi már Bécset fenyegették
- Valóban vadászbaleset áldozata lett Zrínyi Miklós?
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.