A titkosszolgálatnak dolgozott az angol színészóriás
2007. július 17. 17:00
Laurence Olivier egy új könyv szerint Hollywoodban töltött hónapjai során titokban az angol titkosszolgálat különleges ügynökeként tevékenykedett.
Korábban
A SOE akkori vezetője, Lord Lothian washingtoni brit nagykövet a színészt a londoni főhadiszállásról elnevezett, Electra House nevű propaganda alakulathoz osztotta be, akiknek az volt a feladata, hogy felkeltsék a britek iránti rokonszenvet a háború iránt közömbös amerikaiakban.
Az igen jó kapcsolatokkal rendelkező Olivier azt a feladatot kapta, hogy minél több olyan produkciót hozzon tető alá, amelyekben a brit hazafisághoz követendő értékként mutatják be a mozikban. Ennek megfelelően készítették el 1940-ben a Lady Hamilton című filmet, amelynek középpontjában Lord Nelson állt, és aminek - meglepő módon - pont Korda volt a producere. A feladat persze nem volt veszélytelen, ugyanis az Egyesült Államokban nem örültek a hasonló ügynökök munkájának, így a Lord fölött mindvégig a börtön réme lebegett, vagy pedig igen könnyen a német ügynökök céltáblájává válhatott volna.
Munn korábban James Stewart, Gregory Peck, John Wayne, Frank Sinatra és mások életrajzainak megírásával vált híressé, és elmondása szerint Olivier titkos munkáját a színész közeli ismerősei fedték felszámára. Azt például Noel Coward mondta el neki, hogy "azért volt szükségük Larryre, mert Amerikában volt", és Kordát Churchill kérés helyett egyenesen utasította a színész beszervezésére. Jesse Lasky producer szerint Olivier legfőbb fegyvere a hírességek, így Clark Gable és Tyrone Power megnyerése lehetett.
Szerinte "amikor Olivier és Vivien Leigh a Nelson filmen dolgoztak, senki nem mondta ki, de valahol ott volt a levegőben, hogy Olivier és Korda is többek voltak, mint egyszerű angol filmesek, akik Hollywoodban a brit patriotizmusról forgattak, inkább mindketten a brit kormány egyfajta hivatalos nagykövetei voltak". A háború kitörésekor hazatérő David Niven a könyvben elmondja, hogy "az ország számára az lett volna a legveszélyesebb, ha Olivier tevékenységére fény derül. Veszélyes helyzet volt, mert Larryt a letartóztatás réme mellet német ügynökök fenyegették volna".
A SOE történetét kutató egykori hírszerzési tiszt, Foot professzor szerint a könyv állításai "tökéletesen kézenfekvőek". Szerinte "a SOE 1940 júliusi alapítása után az Egyesült Államokban az EH egységen keresztül propagandamunkát is végzett, amelyet többen is segítettek".
Olivier végül 1941-ben tért haza Nagy-Britanniába, és a légierőhöz csatlakozva 456 repülőórát teljesített. Eközben tovább játszott, és több hazafias filmben, így A negyvenkilences szélességi fokban és az V. Henrikben is szerepelt. Érdekes módon utolsó szerepében is egy katonát játszott Derek Jarman 1989-es Háborús rekviemjében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap