Sztálin ismeretlen ír áldozatai
2007. június 25. 12:00
Egy, a sztálini tisztogatások iratait kutató történész szerint több olyan ír kommunista neve is szerepel az áldozatok között, akik az ügy lelkes harcosaiként látogattak a Szovjetunióba.
Korábban
Patrick Breslint 1928-ban Jim Larkin, ír szakszervezeti vezető választotta ki, hogy a moszkvai Nemzetközi Lenin Iskolában tanuljon, mivel az itt kapott oktatás volt az alapja, hogy valaki a világ kommunista vezetőinek elit csoportjába kerüljön. Breslint szabadszellemű gondolkodása azonban bajba sodorta, spiritualizmusát a keményvonalas kommunista tanárok nem nézték jó szemmel, és kicsapták az iskolából. Ezután újságíróként dolgozott Moszkvában, feleségül vett egy orosz nőt, akitől két gyermeke született, de a házasság felbomlott.
Nemsokára újra szerelmes lett, ezúttal egy Moszkvában élő, de Belfastból származó ír nőbe, Margaret "Daisy" McMackinbe. 1936-ban kötöttek házasságot a sztálini terror tetőpontján. Amikor Daisy terhes lett, visszament Írországba, hogy ott szülje meg gyermekét, férje hamarosan követte volna. De Patricknak előző házassága alatt fel kellett vennie a szovjet állampolgárságot, így őt nem engedték ki az országból. Soha nem láthatta gyermekét, és az ismételt kérvények miatt 1940-ben letartóztatták. Egy kazanyi táborba vitték, ahol a rettenetes körülmények miatt annyira megromlott az egészségi állapota, hogy 1942-ben meghalt.
Brian Goold-Verschoyle 1912-ben született Donegal megyében egy angol-ír nemesi családban. Iskoláit Port Royalban és Marlborough-ban végezte, és családi háttere sem a kommunizmust feltételezte. "A család kényelmes körülmények között élt, de ő és két bátyja sok szegénységet látott maga körül, és rádöbbent az igazságtalanságokra. A szomszédságukban élt Thomas Fforde nyugalmazott angol tengerészkapitány, aki kommunista volt, és valószínűleg ő ismertette meg a fiúkat a kommunista eszmékkel" - meséli David Simms, Brian unokaöccse, aki a dublini Trinity College matematikaprofesszora volt.
Brian mérnökként kezdett dolgozni Angliában, de miután meglátogatta bátyját Moszkvában, szovjet kém lett. Angliában beleszeretett Lotte Moosba, egy német zsidó menekültbe, de amikor a parancs ellenére magával vitte őt Moszkvába, összetűzésbe került szovjet kiképzőivel. Harcolni küldték a spanyol polgárháborúba, így megszakította kapcsolatát Lottéval, aki ma is Angliában él. De Brian nem engedelmeskedett, így Spanyolországban egy szovjet hajóra csalták, amely visszavitte a Szovjetunióba, ahol bebörtönözték, és 1942-ben meghalt.
Sean McAteer 1892-ben született Liverpoolban egy republikánus szemléletű ír családban. Aktívan részt vett a James Connolly vezette Ír Polgári Hadseregben, emiatt 1915-ben az Egyesült Államokba menekült, ahol szakszervezeti tevékenységért lecsukták. Később visszatért Írországba, és részt vett az ír polgárháborúban, de ismét menekülnie kellett, ezúttal a Szovjetunióba, mert egy összecsapás során megölt egy embert. Odeszában propagandistaként és angoltanárként dolgozott, Kínában pedig szovjet kém volt. 1937-ben agyonlőtték. Szovjet felesége, Tamara, és lánya, Maria, kitartásának köszönhetően az 1950-es években rehabilitálták.
Breslin nevének felbukkanásakor Shay Courtney, Barry McLoughlin barátja, felkutatta Patrick lányát Dublinban, aki engedélyt adott, hogy betekintsenek apja aktáiba a moszkvai titkos levéltárban. De Courtney megkereste Breslin másik két gyermekét is, és 1993-ban először találkozhatott egymással a három testvér. Brian és Sean történetére is Dr. McLoughlin kutatásai derítettek fényt, aki szerint a sztálinizmusnak még több ír áldozat is lehetett, akik története azonban továbbra is homályban marad. A családok számára a történet megismerése szomorúságot okozott, hiszen rokonaik elképzelhetetlen magányban, távol az otthonuktól és a szeretteiktől, váltak a sztálini terror áldozataivá.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. A modern demokráciák 17–18. századi gyökerei
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Bibliáját és sakk-készletét vitte magával a vesztőhelyre I. Károly angol király
- Nem tartotta tiszteletben az angol alkotmányosság alapját Földnélküli János
- 10 tény az amerikai függetlenségi háborúról
- 10 arcpirító adónem a brit történelemből – a gyufaadótól a tudásadóig
- Mániákusan igyekezett kijavítani műveltségbeli hiányosságait az első amerikai elnök
- Az egyetlen nő, aki aláírta az Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozatát
- Ilyenek voltak Amerika pajzán alapító atyái
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap