Líbiai terroristáktól félt az amerikai elnök
2007. június 8. 15:00
Ronald Reagan nemrég megjelent visszaemlékezéseiben megemlékezett arról, hogy Moamer Kadhafi 1981-ben merényletet tervezett ellene. A Newsweek a fenyegetés valódi komolyságát próbálta kideríteni.
Korábban
Néhány nappal később összeült a Nemzetbiztonsági Tanács, hogy megvitassa a Kadhafi-ügyet. "Semmiféle döntést nem hoztunk, csak annyit állapítottunk meg, hogy nem tehetünk semmit addig, amíg megoldást nem találunk az 1700, Líbiában dolgozó amerikai problémájára." Írásában Reagan csak néhányszor utal az állítólagos összeesküvésre, de naplója arra emlékeztet, hogy a terrorizmus veszélye - és az erre adandó megfelelő válaszlépés nehézsége - nem szeptember 11-ével kezdődött.
Mennyire volt komoly a líbiai veszély? A Reagan-kormányzat egyik volt tisztviselője azt nyilatkozta a Newsweek című hetilapnak, hogy a hírszerzési jelentésekből egy széles körű összeesküvés képe bontakozott ki. A líbiaiak ugyanis azt tervezték, hogy a merénylőket Kanadán vagy Mexikón keresztül csempészik be az Egyesült Államokba, ahol fel kell venniük a kapcsolatot az országban élő líbiai diákokkal. Ezek a diákok segítettek volna a merénylet megszervezésében, majd a menekülésben. Az elfogott információkból az nem derült ki egyértelműen, hogy az elnököt vagy az egyik tanácsadóját szemelték ki célpontnak.
A Reagan-kormányzat ideje alatt több konfrontációra is sor került Kadhafi Líbiájával: líbiai ügynökök felrobbantottak egy amerikai katonák által látogatott berlini diszkót, majd az amerikaiak bombát dobtak Líbiára, amelynek során Kadhafi örökbefogadott lánya is életét vesztette; végül 1988. decemberében a skóciai Lockerbie felett felrobbant és lezuhant a PanAm 103-as járata, a tragédiáért egy líbiai ügynököt ítéltek el. (Egy másik líbiai vádlottat felmentettek a skót bírák.)
A történelem különös fintora, hogy Kadhafi szeptember 11. után fontos része lett az amerikaiak terrorizmus elleni harcának, amikor George W. Bush megpróbálta meggyőzni a terrorizmust támogató országokat, hogy mondjanak le erről a taktikáról, és hagyjanak fel az erőszakkal. Irak amerikai megtámadása után néhány hónappal Kadhafi lemondott atomterveiről és a tömegpusztító fegyverek gyártásáról. Líbia ezenfelül támogatja az Egyesült Államokat és szövetségeseit a terrorizmus elleni világméretű küzdelemben. Ennek fejében a Bush kormányzat törölte Líbiát a terrorizmust államilag támogató országok hivatalos listájáról.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap
- A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek tegnap
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 2025.01.20.
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 2025.01.20.