Házvezetőnő terrorizálja a portugál diktátort
2007. május 10. 18:00
Harminchárom évvel a portugáliai diktatúra bukása után visszatér az alapító, Antonio Salazar: a néhai diktátor alakját színpadon idézik fel hazájában.
Korábban
Lisszabonban mutatták be A nagy vakáció Salazarral című bohózatot, amely az államfő utolsó napjait eleveníti fel házvezetőnője szemszögéből. A darabban az idős diktátor, aki az olasz fasizmustól ihletetten hozta létre a maga `új államát`, majd 1932 és 1968 között kormányozta Portugáliát, nemcsak a fizikai és szellemi leépülés ellen küzd, hanem a felette hatalmaskodó házvezetőnővel, Mariával is, aki - Manuel Cerejeira bíboros hathatós támogatásával - mindenáron feleségül akar menni hozzá.
A spanyol Manuel Martinez Medeiro művében, amelyet José Carretas állított színpadra, Salazar egy fűszerkereskedés pultja mögött látható, ahol fillérről fillérre számolgatja a pénzét, miközben hol hirhedt politikai rendőrségének, a PIDE-nek ügynökei, hol pedig az általa megsemmisített ellenzékiek kísértetei zaklatják. `Eljött az idő, hogy nevessünk rajta. Ez a célja a darabnak. Beszéljünk humorral a közelmúlt történelmének epizódjáról, amelyre egy unalmas, bamba, szexuálisan kétértelmű, gyáva és magányos emberi lény nyomta rá a bélyegét` - mondta Carretas.
Az 1970-ben elhunyt Antonio Salazar életművével nemcsak a kortárs szerzők foglalkoznak: hamarosan újra megjelenik Portugáliában a diktátor eszméinek összefoglalása, a Hogyan emeljünk fel egy államot?, amelyet először 1937-ben, francia nyelven adtak ki. "Nem salazaristák, nem is harcos antifasiszták által gondozott kiadásról van szó, nem akarjuk sem az egekbe emelni, sem pedig démonizálni Salazart. Egyszerűen úgy érezzük, hogy Salazar gondolatai elemzésre méltóak" - vélekedett az Esfero do caos kiadó igazgatója.
Ugyanakkor aligha várható, hogy a diktátor politikai örökségét bárki is komolyan felvállalja. Mindössze néhány szélsőjobboldali párt tűzte Salazar eszméit zászlajára, de közülük a legjelentősebb, a Nemzeti Megújhodás Pártja (PNR) sem érte el a 10 ezer szavazatot a 2005-ös portugáliai parlamenti választásokon. Salazar szülőháza Vimieróban romokban áll, és miután a helyi önkormányzat ötlete, hogy az épületet múzeummá alakítják át, heves tiltakozásokat váltott ki, valószínűleg úgy is marad.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Lehetséges, hogy Marco Polo nem is járt Kínában? 20:24
- Alapjaiban változtatta meg Nagy-Britanniát Viktória királynő uralkodása 17:05
- Magyar propagandisták Bolíviában 16:05
- Online hozzáférhetők Petőfi Sándor fiának versei és levelei 15:22
- Különös játékokkal múlatták az időt az azték őslakosok 14:20
- Hogyan fonódtak össze a művészet és a mindennapok a Napóleon utáni Európában? Biedermeier! 13:11
- Nem aratott osztatlan sikert az első magyar keresztrejtvény 09:50
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje 09:05