Perelje vissza háborúban elvesztett képeit!
2007. május 3. 16:06
Németországban jogi útmutató jelent meg arról, miként lehet visszaperelni a nácik által a második világháború éveiben zsidó tulajdonosaiktól elvett műalkotásokat.
Korábban
"A Franciaországból elvitt 30 ezer mű közül 16 ezret soha többé nem láttak. A múzeumok tudatosan titkolóznak, egyes műveket a pincékben tartanak" - hangoztatja a visszaszolgáltatási ügyekkel foglalkozó ügyvéd. A könyv címlapján Carl Spitzweg biedermeier festő Fiat Justicia című festménye látható, egyrészt címe okán (Legyen igazság!), másrészt azért, hogy nyomást gyakoroljon a német kormányra, amely a háború vége óta nyilvános gyűjteményeiben őrzi a képet, Leo Bendel - a buchenwaldi haláltáborban elhunyt zsidó kereskedő - egykori gyűjteményének egyik darabját. A szövetségi pénzügyminiszter februárban ígéretet tett a kép visszaszolgáltatására Bendel örököseinek.
A szerzőknek az is céljuk, hogy rávegyék a múzeumokat a birtokukban lévő művek eredetének kivizsgálására és arra, hogy elismerjék, melyeknek jutottak úgy a birtokába, hogy azokat zsidó tulajdonosaiktól orozták el korábban a nácik. A szerényebb anyagi eszközökkel rendelkező múzeumok azonban nem képesek olyan vizsgálatokra, mint amilyet a bécsi Leopold múzeum indított tekintélyes Schiele-gyűjteménye eredetének kivizsgálására. Schnabel szerint amúgy sem lesz elég pénz a nácik által elorzott valamennyi kép visszavásárlására, és a múzeumok még szerény kártérítésre sem készek.
Monika Tatzkow történésznő, a könyv társszerzője úgy véli, hogy múzeumok szándékosan húzzák az időt: "Egy-egy családon belül az idővel halványul az elvesztett képek emléke. A gyerekek emlékeznek rá, de amikor ők is meghalnak, a visszaszolgáltatás még nehezebbé válik."
A témával kapcsolatos vitát spekulációs gyanúk is terhelik, az olyan művek értéke, amelyek több évtizedre eltűntek, jelentősen megnőtt. Ludwig Kirchner berlini utcaképet ábrázoló festményéről sokat írtak, amikor a korábban a berlini Brücke-múzeumban kiállított képet az örökösök, miután visszaszerezték, árverésre bocsátották. Végül Ron Lauder illatszergyáros vásárolta meg 28 millió euróért (6,9 milliárd forint).
Tatzkow szerint a művek az értékük mellett érzelmileg is fontosak az örökösök számára. "Egy visszaszerzett kép a család számára múltjának egy részét idézi fel, van úgy, hogy semmi más nem marad ezekből a családokból az utókorra." A szerzők szerint a könyv önbizalmat adott egyes örökösöknek. Az ügyvédek viszont kevésbé jól fogadták. "Egyes kollégáim szerint én ingyen szolgálok olyan tanácsokkal, amelyeket ők az ügyvédi irodában drága pénzért adnak ügyfeleiknek" - mondta az AFP-nek Gunnar Schnabel.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
30. A „harmadik világ”
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Elefántokra vadásztak és férfiakat megszégyenítő módon harcoltak a dahomey-i amazonok
- Az ékszerek és a tigrisek megszállottja volt a britek ellen harcoló Tipu szultán
- Pol Pot a földi poklot hozta el Kambodzsának, a vörös khmerek iszonyú rémtetteket követtek el
- Ellensége jégtömbbe fagyasztott fejét órákon át "hallgatta ki" a karibi diktátor
- Nem mutatott megbánást Gandhi merénylője
- A második világháború végére Hongkong lakossága csaknem a harmadára zsugorodott
- A függetlenség kikiáltásával sem kerülhette el végzetét Rhodézia fehér uralmon alapuló rendszere
- India függetlenségének kikiáltásakor nem volt hajlandó nyilatkozni a csalódott Gandhi
- Míg Gandhi a szellemi, Nehru a mozgalmi vezetője volt az indiai függetlenségi törekvéseknek
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05