Angol hős mentette a kínai árvákat
2007. március 14. 12:30
A második világháború alatt George Hogg 60 kínai árvát menekített meg az előrenyomuló japánoktól. Történetét most megfilmesítették, az alkotás azonban régi sebeket szakíthat fel.
Korábban
A fiatal angol George Hogg története, aki 1944 telén 60 árvát mentett meg egy több száz kilometeres út során a háború sújtotta Kínán keresztül, a második világháború egyik legfigyelemreméltóbb meséje. A mongol határon fekvő Gansu tartomány Shandan városában szoborral és szeretettel emlékeznek Hoggra és barátjára, Rewi Alley-re, az új-zélandi emberbarátra, ám Hogg nevét Kínán kívül alig hallotta valaki. Ez a helyzet azonban hamarosan megváltozik, mert Roger Spottishwoode, kanadai származású filmrendező The Children of Huang Shi (Huang-ti gyermekei) címmel megfilmesítette a történetet.
A korábban e témában készült filmek, mint például a "A Hatodik Boldogság Fogadója" (The Inn of the Sixth Happiness -1958) a kínai történelem hollywoodi értelmezését nyújtották. A "Huang-ti gyermekei" azonban valódi kínai mozi, amelyben Hogg odüsszeája csak mintegy vezérfonalként szolgál az események bemutatásához.
Kínában még ma sem második világháborúról, hanem a Japán elleni háborúról beszélnek, amely 1931-ben Mandzsúria elfoglalásával kezdődött, és a japánok 1945. évi kapitulációjával ért véget. Kínában a háború még mindig kényes politikai ügynek számít, és a két ázsiai ország közötti kapcsolatok nem felhőtlenek: a kínaiak szerint ugyanis Japán soha nem tanúsított őszinte megbánást az elkövetett tettek miatt. A japán csapatok tombolása Nanking ún. megerőszakolásával kezdődött, amikor kínaiak ezreit gyilkolták le. A vérfürdő témája állandó napirenden van a két ország között: a kínaiak szerint 300 ezer ember lelte halálát a gyilkosságok során, a japán történészek viszont csak 100 ezer emberről tesznek említést. |
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap