Bocsánatot kértek a rabszolga-kereskedelemért az írek
2007. március 8. 12:30
Peter Hain, a brit kormány északír-ügyi minisztere bocsánatot kért Észak-Írország, illetve akkoriban még csak Írország részvételéért a rabszolga-kereskedelemben.
Korábban
Aki cukrot fogyaszt, a rabszolgaságot támogatja
Peter Hain |
Waddell Cunningham, a belfasti Kereskedelmi Kamara egyik alapítója és a Kikötői Tanács első elnöke is azok közé tartozott, akik hasznot húztak a rabszolgaságból, és rabszolga-kereskedelemmel foglalkozó társaságot igyekeztek létrehozni Belfastban. A nyugat-indiai árucikkeket forgalmazó kereskedő nem csak a rabszolgamunkával előállított termékekkel kereskedett, hanem közvetlenül is részt vett a karib-tengeri szigetek között folyó rabszolga-kereskedelemben. A hétéves háború után ültetvényt szerzett magának Dominikán, amelyet Belfastnak nevezett el, 1786-ban pedig megpróbált Belfastban is rabszolga-kereskedelmi társaságot alapítani.
Eamon Phoenix történész szerint Liverpoolnak és Bristolnak több oka volna a bocsánatkérésre, mint Belfastnak, mivel "Belfastban nagyon erős abolicionista mozgalom bontakozott ki, aminek hatására megalakult az Egyesült Írek Szövetsége." Éppen ezért amikor a rabszolgaság ellen küzdő ügyvédek érkeztek a városba, meleg fogadtatásban részesültek. 1792-ben pedig a Northern Star című radikális újság már arról írt, hogy aki cukrot fogyaszt, "bűnrészessé válik" a rabszolgaság támogatásában. Ahogy ma a tisztességes kereskedelemből származó termékeket reklámozzák, akkoriban a rabszolgaság eltörléséért küzdők a rabszolgatartó ültetvényeken termesztett cukor bojkottjára szólítottak fel.
A helyi keresztények 200 évvel korábbi rabszolgaság-ellenes elképzeléseinek tiszteletére a Tearfund és Evangelical Alliance nevű keresztény szervezetek tartottak konferenciát Belfastban. Philipp Orr, észak-ír történész, a tanácskozáson elmondta, hogy Peter Hain nem ismeri eléggé a helyiek rabszolgaság elleni törekvéseit. "Mindenkinek van valamiféle bűntudata, de Peter Hain egyáltalán nem veszi figyelembe a belfasti keresztények jelentős szerepét abban, hogy megpróbálták megakadályozni a rabszolga-keresekedelmi társaság megalapítását Belfastban - ami sikerült is." A bejelentésért aztán később szinte az összes írországi párt- és civil szervezet kritizálta a politikust. |
Nagy-Britanniában 2007-ben ünneplik a rabszolga-kereskedelem eltörléséről szóló törvény elfogadásának 200. évfordulóját. A törvény megtiltotta a rabszolga-kereskedelmet az Angol Birodalom teljes területén, és az angol kereskedelmi hajókon: ezzel nagy lépést tettek az emberekkel való kereskedelem végleges megszüntetéséért az Atlanti-óceánon. Ahhoz azonban még további 30 évre volt szükség, hogy a birodalomban élő rabszolgák elnyerjék végleges szabadságukat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap