Odüsszeusz és a politika: egy eltitkolt felfedezés
2005. szeptember 29. 11:04
A görög régészek pár évvel ezelőtt felfedezték Ithaka királyának, Odüsszeusznak sírját, és egykori fővárosának romjait is.
Korábban
A leleteket megtalálásukkor az elmúlt évtizedek legjelentősebb görög régészeti szenzációjaként tálalták, mely a szakértők akkori véleménye szerint csak Heinrich Schliemann egykori felfedezéseihez volt mérhető. A hír azonban nem jutott túl a görög tudományos sajtó berkein, mert a leletek bemutatását több évig késleltették a turisztika miatti helyi politikai csatározások.
Odüsszeusz sírja nem a mítoszok uralkodóját, hanem egy valaha élt király maradványait rejtik - állt a kutatók cikkében. A régészek régóta keresték kitartóan Odüsszeusz sírját Ithaka szigetén, ám soha nem találtak jelentős bronzkori leleteket. Ezért egy időben több kutató már egyenesen azt gondolta, hogy a Homérosz eposzában megírt jón sziget csak a fantázia szüleménye lehetett. A mai Ithaka szigete ugyanis valószínűleg nem esik egybe Homérosz hőskölteményében leírttal. Annál inkább illik a leírás a közeli Kefalónia szigetére, melynek fővárosa - az Odüsszeusz és apja, Láertész által vezetett több szigetből álló királyság központja - valaha a sziget délkeleti partján fekvő Poros kisvárosa lehetett.
"Vathi kikötõje az egyetlen hely, amelyre igazak lehetnek az Odüsszeia ismérvei: magas sziklafal veszi körül, tehát védve van a hullámzástól. Jellemzõen ma is ott található Ithaka legnagyobb városa és kikötõje. Odüsszeusz elsõ útja a Neiászoknak nevezett nimfák barlangjához vezetett, hogy az Alkinoosztól kapott kincseket ott rejtse el. Vathitól 1,2 kilométerre, egy hegy oldalában, a tengerszint fölött 195 méter magasságban találtunk is egy elhanyagolt állapotú cseppkõbarlangot, amelyet vasráccsal zártak le. Ma ezt vélik a nimfák barlangjának: ki is van táblázva az oda vezetõ út.Ithaka délkeleti részén a Perra Pigadhi-öbölben van egy szikla, a Holló-szikla, a hegy oldalán lévõ patakot pedig ma is Aretuzának nevezik. A hûséges Eumaiosz talán ott legeltette Odüsszeusz kondáját. Vathitól 3,6 kilométerre, az Aetos-hegyoldalában az 1980-as évektõl kezdõdõen az amerikai dr. Sarantis Symeonoglou régészeti feltárásokat vezetett. Megtalálta az Alalkomenai nevű várost, és megállapította, hogy legalább Kr. e. 1300-tól létezett ott egy ókori település. Talán az volt Odüsszeusz palotája..." (Forrás: Sulinet) |
Több más, Kefalónián talált ősi település maradványai is arra utalnak, hogy a szigeten sokan éltek az Odüsszeia korában. A királyi város valószínűleg hatalmas lehetett, jóval nagyobb volt mind Ithaka mind Kefalónia bármely mai városánál. Ennek a városnak szüksége lehetett természetes vízellátásra is, melynek a mai Kefalónián csak Poros közelében van nyoma, itt ugyanis korábban már találtak egy kisméretű mesterséges tavat, mely a környező csermelyek vízét gyűjti össze.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2022
- Lacikonyhák és társaik
- A gumigyártás és árnyoldalai
- A spanyol polgárháború külföldi önkéntesei
- A szabin nők közbelépése
- Hét híres fal
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése
- A zalaújvári Festetics-kastély
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap