Korábban történt Britannia római meghódítása
2005. június 28. 10:00
A brit történelemkönyvek változás előtt állnak: a szigetország római kori történelmét új régészeti leletek fényében kell újraértékelni.
Minden eddig hitt elképzelés téves az i.sz. 43-as invázióról
Egy friss régészeti felfedezés átírhatja az angol történelem római korszakát. Az i.sz. 43-ban végrehajtott római invázió ugyanis valószínűleg sosem történt meg, és egyszerűen csak a politikailag gyenge Claudius császár propagandafogásainak egyike lehetett. Erre a megállapításra egy katonai öltözékeket és fegyvereket tartalmazó összefüggő régészeti leletegyüttes kapcsán jutottak brit régészek. Az új eredmény fényében már csak mítosz lehet Britannia római meghódítása, s valószínűbb, hogy a britonok már tárt karokkal, szívélyesen fogadták a római katonákat.
A történészek szerint i.sz. 43-ban lezajlott római invázió a brit történelem egyik meghatározó eseménye: 40 ezer római katona érkezett a kenti Richborough-ba, és véres hódítások árán hozták létre új provinciájukat. A sussex-i leletek alapján régészek cáfolják ezt az elméletet, a leletek szerint ugyanis a rómaiak már ötven évvel korábban jelen voltak Chichesterben (római nevén Noviomagusban).
A sussex-i Fishbourne-nél egy római palota maradványai mellett előkerült tárgyak között az i.e. első század vége és az i.sz. első század eleje közé datálható római kardokat, sisakokat, páncélokat találtak. Vagyis a legkorábbi darabok a szigetország római inváziója előtt 50 évvel már Britanniában voltak.
A részletes eredmények David Rudkin régész idén megjelenő könyvében olvashatók.
A leleteket megvizsgáló régészek szerint mindez nagyjából olyan felfedezésnek tekinthető, mintha az derülne ki, hogy a második világháború valójában 1938-ban kezdődött. Miles Russell, a Bournemouth Egyetem régésze szerint például "Minden eddig hitt elképzelés téves az i.sz. 43-as invázióról. Annyira erősen hiszünk az egyszeri invázióban, hogy nehezünkre esik belátni, hogy részletekben ment végbe a szigetország meghódítása. Pedig valójában Sussex-ben és Hampshire-ben már sokkal korábban tógát hordtak és latinul beszéltek." A Brit Régészeti Tanács elnöke, Francis Pryor szerint az új régészeti eredmény feje tetejére állítja az eddig ismert történetet, és "végre termékeny vita alakul ki a római szakértők közt".
A brit Channel 4 Time Team című sorozatának különkiadásában Tony Robinson történész a következőket mondta a felfedezésről: "A történelemben az a leginkább frusztráló, hogy az események olyanok, mintha kőbe lennének vésve. Mindről azt hisszük, hogy igaz. Emiatt nagyszerű, ha a történelmünkben leginkább elfogadott dolgokat tudjuk átértékelni." A Time Team jelenleg is futó brit archeológiai sorozata a rómaiak uralmát az első nyomoktól a csapatok kivonulásáig követi, s várhatóan még számos érdekességre lehet számítani a következő hetekben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Tudta-e, hogy...?
- 10 tény a kerékpározás történetéből
- 10 érdekesség, amit nem tudtál a Mikulásról
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- 10 dolog, amit nem tudtál Las Vegas-ról
- 10 érdekes tény a Szent Koronáról
- 7 mitológiai lény, melyektől rettegtek a régmúltban
- Tíz tény Jackie Kennedy-ről
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap