Banánt akart küldeni a briteknek gazdasági problémáik enyhítésére a véreskezű afrikai diktátor
2020. június 5. 10:51 Czókos Gergő
Korábban
Robbanó antilopfej
Az elszigetelődött Idi Amin legfőbb szövetségesei az arab országok maradtak. A diktátor gyakran adott hangot az Izraeli Állammal szembeni ellenszenvének. Amellett, hogy több, Hitlert méltató kijelentést is tett, üdvözölte a müncheni olimpia alatt meggyilkolt izraeli sportolók halálát, és az entebbei repülőtéren végrehajtott túszmentő akció során is nyilvánvalóvá tette, akár ártatlan civilekkel szemben is a terroristákat támogatja, ha azok Izrael ellenségei.
Amikor palesztin és német terroristák az ugandai Entebbe repülőterén landoltak az általuk eltérített, eredetileg Tel-Avivból Párizsba tartó utasszállító repülővel, Idi Amin személyesen fogadta őket, és további túszejtők csatlakozását is engedélyezte. Az Izraeli Védelmi Erők több tucat ugandai katona életét követelő túszmentő akciója végül sikeresnek bizonyult, amit a diktátor nehezen tudott megemészteni.
Elrendelte többek között az egyik túsz, a landolás után rosszulléte miatt egy kampalai kórházba szállított, 74 éves, eredetileg a fia esküvőjére tartó Dora Bloch meggyilkolását. Ugyancsak Idi Amin bosszújának lett az áldozata több száz Ugandában tartózkodó kenyai állampolgár, miután Uganda keleti szomszédjának kormánya segítséget nyújtott az izraelieknek.
Később Idi Amin utasítására ölték meg a segítségnyújtás foganatosításában kulcsszerepet játszó Bruce McKenzie egykori kenyai mezőgazdasági minisztert is. A McKenzie-t szállító repülő 1978. május 24-én, közvetlenül az ugandai diktátorral lefolytatott találkozót követően robbant fel. A tragédiáért felelős bomba egyes források szerint az Idi Amin által búcsúajándékként a kenyai politikusnak átadott kitömött antilopfejbe vagy egy faragott, oroszlánfejet ábrázoló faszoborba volt elrejtve.
Bűntudat helyett nosztalgia
Miközben az ország gazdasági helyzete egyre katasztrofálisabb képet mutatott (1970 és 1980 között a GDP 25 százalékkal csökkent), Idi Aminon végképp eluralkodott az őrület. Az ugandai hadsereg 1978 októberében megtámadta déli szomszédját, Tanzániát, hogy visszaszerezze Kagera tartományt.
A háború hajszálpontosan megmutatta, mennyire érte meg a költségvetés kiugróan magas hányadát a hadseregre költeni. Idi Amin villámháborúra készült, ám a fegyveres konfliktus csak 1979 áprilisában a diktátor elmozdításával ért véget. Az ország élére hamarosan ismét Obote került.
A muszlim Idi Amin előbb Líbiában, majd Szaúd-Arábiában telepedett le, ahol egy fényűző villában élhette le hátralévő évtizedeit. Napjait a Korán olvasgatása mellett pecázással, úszással, tangóharmonikázással töltötte, 1997 áprilisában egy olasz újságírónak, Riccardo Oriziónak adott interjújában pedig kifejezte aggodalmát az emberi jogok Ugandában tapasztalható helyzete miatt.
Arra a kérdésre, hogy érez-e a bűntudatot a tettei miatt, széles mosollyal azt válaszolta: „Nem, csak nosztalgiát.” Bokszolómúltjára utalva kijelentette, azt szeretné, ha nagyszerű sportolóként emlékeznének rá. 2003-ban a dzsiddai Fejszál Király Kórházban halt meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
19. Magyarország a második világháborúban
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- A pokol hajnala: 500 ezer szovjet katona zúdult az erőddé nyilvánított Budapestre
- Ma is rejtély, kik és milyen okból bombázták le Kassát
- A legjobb magyar felszerelés is kevésnek bizonyult a Don-kanyar embertelen viszonyai közt
- Szándékosan hitették el a szövetségesek Kállay Miklóssal a balkáni partraszállás gondolatát
- Sztójay Döme, a magyar Quisling
- "A népirtáshoz időnként elegendő néhány száz pokolian elszánt ember"
- Marhacsordákat is bombáztak a szövetségesek Magyarországon
- "Kétségbe esve várjuk, hogy mi lesz velünk, ha itt ér a tél"
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap