2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Albert Einstein kisemmizett unokájának egy ponton utcai kukákban kellett élelmet keresnie

2019. július 17. 18:37 Múlt-kor

Albert Einstein magánélete feltárul

Evelynnek óriási szerepe volt viszont egy olyan felfedezésben, amely rengeteg fényt vetett nagyapja magánéletére. 1986-ban egy nevelőanyja által írt, kiadatlan kéziratra bukkant, amelyben a világhírű fizikus által írt szerelmes levelekből idézett.

Ez a felfedezés egy még nagyobbhoz vezetett: hat évvel ezután egy berkeley-i bankfiók egyik bérelhető széfjében több száz, azelőtt soha nem látott levelet találtak, melyeket Albert Einstein írt első feleségének, Mileva Marić-nak és egyéb családtagoknak.

A levelek a tudós egy olyan intim oldalát mutatták, amely a publikum előtt addig ismeretlen volt. Emellett fényt derítettek első feleségével és idősebb fiával való viharos kapcsolatára, valamint arra a korábban senki által nem ismert tényre, hogy Albertnek és Milevának született egy (talán) Lieserl nevű lányuk Újvidéken, még mielőtt összeházasodtak volna (a lány sorsát máig találgatás övezi).

Egy évtizeddel később Evelyn csatlakozott az Einstein-család több más tagjához abban a perben, amelyben unokaöccsét, Thomas Einsteint (Bernhard fiát) kívánták eltávolítani az Albert személyes leveleit kezelő szövetkezetből. Rokonai azzal vádolták Thomast, hogy 15 millió dollár értékben rejtett el leveleket a család elől. A felek végül 1996-ban megegyeztek peren kívül, az egyezség részletei nem ismertek.

Evelyn Einstein egészségének hanyatlása

A per idején Evelyn már kerekesszékbe kényszerült. Fizikuma többször visszatérő mellrák és májbetegség miatt jelentősen legyengült. Állítása szerint nagyapja mindössze 5000 dollárt (mai értéken kb. másfél millió forintot) hagyott rá, minden mást – közte mintegy 75 000 oldalnyi írásával, melyek élete során keletkeztek, azaz gyakorlatilag teljes írásbeli hagyatékát – a Jeruzsálemi Héber Egyetemre hagyományozta.

A Forbes magazin „legjobban kereső halott hírességek” listája szerint Albert Einstein neve és képmása évente mintegy 10 millió dollár értékben hoznak bevételt – ebből Evelynnek sosem jutott egy fabatka sem.

Élet szegénységben

Evelyn férje 1964-től 1977-ig Grover Krantz antropológus volt, aki azon kevés tudományos szakember közé tartozott, akik komolyan számoltak a rejtélyes észak-amerikai emberszabású, a Nagyláb létezésével. Viszonyuk megromlásával az 1970-es évek elején Evelyn hazaköltözött édesapjához, aki azonban 1973-ban elhunyt.

Evelyn ezt követően egy ideig az autójában lakott, és volt egy három hónapos periódus, amikor utcai szemeteseken kellett élelmet keresnie. „Meg tudom mondani, melyek a legjobb szemeteskukák a környéken” – mondta el Zackheimnek, „de sosem koldultam egy pennyt sem.”

Kitartását jól mutatja, hogy ebből a helyzetből képes volt a lábára állni. Első lépésként három másik nővel bérelt lakást közösen Berkeley-ben, és a rokkantsági segély mellett több munkát is elvállalt, volt sintér, tartalékos rendőr, banki alkalmazott és hajóőr is, továbbá foglalkozott szekták által manipulált emberek „deprogramozásával”.

Néhány tárgyat sikerült csak megőriznie a családi hagyatékból: nagybátyja, Eduard pszichiátriai kezelései során készített, meztelen nőket ábrázoló rajzait, illetve édesanyja ékszereit, amelyeket ágyának matraca alatt tartott.

Habár élete végére pénzügyileg rendeződött a helyzete, Evelyn eddigre minden kapcsolatot elveszített az Einstein-család többi tagjával. Sosem adta fel azonban szándékát, hogy Albert lányaként igazolja magát, és hozzáférjen a fizikus örökségének őt illető részéhez. Nem sokkal 2011-es halála előtt is vitába keveredett a Jeruzsálemi Héber Egyetemmel az Albert Einstein nevéből, illetve képmásából származó jövedelmeken.

Az ekkor 70 éves Evelynnek azért lett volna szüksége a pénzre, hogy öregotthonba költözzön. Legfőképpen az zavarta, hogy habár Albert Einstein az írásbeli hagyatékát ruházta át az egyetemre, az minden, a nevéhez kapcsolódó termékből bevételt látott. „Mi köze van egy bólogatós figurának az írásbeli hagyatékhoz?” – tette fel a kérdést.

A vitának azonban nem volt ideje kibontakozni: Evelyn Einstein 2011. április 13-án, 70 éves korában elhunyt a kaliforniai Albanyben. Egymillió dollár értékű hagyatékát Allen P. Wilkinson ügyvédre ruházta végrendeletében. Az élet által elé gördített nehézségeken felülkerekedve ekkor már a San Franciscó-i öbölre néző saját otthonában lakott, élete nagy kérdésére azonban – hogy valóban Albert Einstein lánya volt-e – nem sikerült választ találnia.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Evelyn Einstein a San Franciscó-i tüntetések 50. évfordulóján, 2010-ben (kép forrása: flickr.com)Albert Einstein (kép forrása: britannica.com)Albert Einstein és Mileva Marić (kép forrása: nature.com)Albert Einstein fiával, Hans Alberttel és unokájával, Bernharddal (kép forrása: Pinterest)Eduard Einstein (kép forrása: alchetron.com)

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!