2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A legapróbb vélt vagy valós sértést sem hagyta szó nélkül Isaac Newton

2022. április 7. 15:03 Múlt-kor

Pénzkérdés

Newton önbizalma és ambíciói nem korlátozódtak azonban a tudományra. Ez azt is jelentette, hogy nem csupán a tudományos életben szerzett magának ellenségeket, de a politikában is.

Még II. Jakab királlyal is szembeszállt, amikor az katolikus intézménnyé akarta tenni a Cambridge-i Egyetemet.

Sikeresen elhárította a király reformtörekvéseit, majd beszállt az országos politikába: 1689-ben az egyetem képviselőjeként a törvényhozás alsóházának tagjává választották.

Két ciklusa alatt (1689-1690, majd 1701-1702) a feljegyzések szerint mindössze azzal kapcsolatban szólalt fel, hogy huzatos a terem, és ezért kérte az ablakok zárva tartását. Ha a parlamentben nem is alkotott nagyot, az ország gazdaságában annál inkább.

1696-ban Newton a királyi kincstár kancellárja, Halifax earlje, Charles Montagu támogatásának köszönhetően megkapta a királyi pénzverde felügyelője címet.

Anglia pénzügyei a 17. század folyamán meglehetősen rossz állapotban voltak: Newton becslése szerint a pénzérmék akár ötöde is hamis lehetett, és a felhasznált fém gyakran többet ért, mint az adott érme névleges értéke.

Newton a pénzverés felelőseként elkezdte a régi érmék bevonását, és újak kibocsátását, továbbá a hamisítók ellen is eredményesen lépett fel. 1699-től ő lett a pénzverés legfőbb irányítója (Master of Mint), e tisztséget élete végéig betöltötte.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Newton üvegprizma segítségével bemutatja, hogy a fehér fény tartalmazza az összes színtIsaac Newton portréjaA földre hulló alma kapcsán a gravitáción elmélkedő Newton ábrázolásaA tudományok és művészetek párbeszéde – allegorikus ábrázolás Ephraim Chambers 1738-ban kiadott Cyclopaediájában. A 18. században a tudományokat és a művészeteket még egymástól elválaszthatatlannak tekintették.Egy 1880 körül készült fametszet, amely a Royal Society ülésén elnöklő Newtont ábrázoljaNewton síremléke Londonban, a westminsteri apátságban

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!