Sűrűn balzsamozták vezetőiket a kommunisták
2012. december 19. 12:50
Korábban
Evita sem nyugodhatott békében
María Eva Duarte de Perón (Eva Perón), vagy ahogy a nép ismerte, Evita, Juan Perón (1895–1974) argentin elnök második felesége és politikai támogatója, a dél-amerikai ország First ladyje volt. Evita életében rendkívül nagy népszerűségnek örvendett, elsősorban a szegények csodálták. Azonban míg az egyik oldalról milliók imádták, szép számmal akadtak ellenségei is, akik közül néhányan halálát követően elmozdították a bebalzsamozott testet, megkezdve ezzel annak két évtizedes kálváriáját.
A visszaemlékezések szerint valószínűleg nem ő, hanem férje intézkedett úgy, hogy halála után bebalzsamozzák Evita földi maradványait. A feladatra a Bécsben és Madridban tanult anatómiaprofesszort, Pedro Arát kérték fel, aki azzal szerzett ismertséget magának, hogy ő balzsamozta be Manuel de Falla spanyol származású zeneszerző holttestét is. Az orvos által csak a „halál művészeteként” emlegetett eljárás során a vérerekbe glicerint töltött, aminek köszönhetően az összes belső szerv – így az agy is – megmaradhatott.
A politikai vezetés tervében az szerepelt, hogy egy, a New York-i Szabadság-szobornál is nagyobb emlékművet építenek Eva Perón emlékére, s itt – hasonlóan Leninhez – állították volna ki az egykori First lady holttestét, amelyet a nép bármikor felkereshet. A történelem azonban közbeszólt: 1955-ben megdöntötték Perón elnök hatalmát (Revolución Libertadora), a puccsot követő káoszban pedig nem nyílt arra mód, hogy a holttestet megfelelő körülmények között őrizzék.
Ara szemrevételezi "művét"
A testet minden bizonnyal először egy, a fővárosi filmszínház mögött parkoló furgonban tartották, majd a városi vízmű belsejében bukkant fel; ezt követően valószínűleg a Katonai Hírszerzés irodáiban tárolták. Azonban bárhol is járt, virágok és égő gyertyák jelentek meg, világossá téve, hogy hosszabb távú megoldásra lesz szükség.
1957-ben vatikáni támogatással végül a holttest egy milánói temetőben került elhelyezésre, álnév alatt. Evita messze került szeretett Argentínájától, hívei azonban nem felejtették őt el. „Hol van Eva Perón?” – tette fel a kérdést egy graffitis Buenos Aires utcáján. Az ellenállás szimbólumaként Evita csillaga egyre magasabban járt.
Az ország politikai normalizálása érdekében a kormány legalizálta a Perónista Pártot, s meghozták azt a döntést, hogy a holttest a száműzetését Spanyolországban töltő özvegy férj mellé kerülhet. Juan Perón és bizalmasa, Carlos Spadone azonban észrevették, hogy Evita egyik ujja hiányzik. Úgy vélték, hogy az 1955-ös puccs során távolíthatták el, valószínűleg a hadsereg bizonyítékot akart kapni a testről, s további horpadásokat fedeztek el az orron és korbácsütésre emlékeztető horzsolásokat a térdén.
1973-ban Juan Perón feleségével, Izabellával visszatért Argentínába, ahol elnökké választották. Felesége az alelnöki székbe került, így Perón halála után ő vette át az elnökséget, s ő felügyelte Evita testének Madridból Argentínába szállítását, ahol Domingo Tellechea az elnöki rezidencia egyik kriptájában kezdte meg restaurálási feladatát. Ami igen bonyolult művelet volt, lévén hogy elég rossz állapotban került haza a test, a külső sérüléseken kívül azonban a belső szervek jól megőrződtek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2022
- Lakatos Ernő, a „kiváló napi végrehajtó”
- A mozsgói Biedermann-kastély
- Tévéelnök belügyes gyakorlattal: Tömpe István
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal
- A holokauszt soproni mártírjai
- Hét híres királygyilkosság
- Biszku Béla, a megtorlás szimbóluma
- A Duna egykori halcsodái
- Szomorú szerelem a szabadságharc idején
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Kortárs ékszerekkel bővült a tél legsikeresebb tárlata a Magyar Nemzeti Múzeumban 10:05
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap