Egyre kevesebb a gomba a Lascaux-barlang falán
2011. június 28. 09:01
Kezd visszaszorulni az őskori barlangfestményeiről elhíresült, a világörökség részévé nyilvánított Lascaux-barlang falán az egyik néhány éve megjelent gombafaj. Azonban korai lenne még pezsgőt bontani, mivel a turisták továbbra is csak a megfelelő óvintézkedések közepette látogathatják a festmények másolatait, a 15-17 ezer éves rajzok megóvására ráadásul a kutatóknak is korlátozott idő áll rendelkezésre.
Korábban
A 18 ezer esztendős Öreg Hölgyet ma már acélajtók, biztonsági kamerák és a 21. század legkorszerűbb technikai vívmányai védik az alkotásra folyamatosan leselkedő veszélyektől. A jégkorszaki műremeken lovak, egy már kihalt bölényfaj és kőszáli kecskék láthatók – kérdés, hogy meddig. A korábban látható veszélyforrások (a látogatók) mellett ugyanis megjelentek a láthatatlan, még komolyabb pusztítással fenyegető „hódítók”, a mikrobiológiai szennyeződések.
Az 1940-ben négy tinédzser által felfedezett Lascaux-barlangot a világháborút követő években elárasztották a turisták, naponta akár kétezren is felkeresték a páratlan őskori művészeti alkotásokat. A barlangot végül lezárták a látogatók előtt, de akkorra a hőség, a magas páratartalom és a mikróbák már komoly károkat okoztak a barlangrajzokban, teljesen felborítva a természeti képződmény ökoszisztémáját.
A barlangfestmények állagának megóvására az elsők között hívta fel a figyelmet Jean Clottes, aki a hatvanas évektől kezdve követi nyomon a rajzok állapotában végbemenő változásokat. Az idős férfi a múlt héten újra felkereste a még a kutatók számára is csak nagy ritkán megnyíló barlangot; a szakember szerint a rajzok olyan „tüneteket” produkálnak, amelyekre senki nem számított hatvan évvel ezelőtt. „Teljesen feldúlták a barlangot” – nyilatkozta Clottes. „Csak 1947-ben 600 köbméter kőtörmeléket mozgattak meg, hogy bejáratot és betonutat készítsenek, az odalátogatóknak ráadásul villanyvilágítást is biztosítottak” – tette hozzá.
„Semmilyen előzetes felmérést nem végeztek, így nem csoda, hogy az itt végzett munkával teljesen felborították a barlang mikroklímáját” – adott hangot elkeseredésének a szakember. A barlangot 1963-ban zárták be, miután a falakon zöld penész jelent meg. Ezt követte a kilencvenes években a fehér gomba, más néven Fusarium solani, amire több megoldást is kidolgoztak a szakemberek, de a különböző gombaölők és a falakra helyezett légsűrítő nem hozta meg az átütő sikert.
2007-ben fekete foltok lepték el a falakat, mire az UNESCO felvette Lascaux-ot a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listájára. A szakemberek most olyan multidiszciplináris megoldáson dolgoznak, amelynek egyik eleme sem oltja ki a másik hatékonyságát: a barlangokban elhelyezett szenzorok figyelik a légmozgást, a páratartalmat és a hőmérsékletet, viszont ez a technika csak kis teret enged a beavatkozásra. A gomba már így is kezd visszaszorulni, a szürke árnyalatok pedig már csak egy-két helyen csúfítják a falakat és a festményeket.
Ma évente mindössze 800 órát engedélyeznek a kutatásra és a karbantartási munkálatok elvégzésére. A barlang bejáratától kétszáz méterre találhatók a festményekről készített másolatok, amelyek évente 300 ezer látogatók vonzanak. A turistáknak csak fehér kezeslábasban, műanyag hajhálóban és latex kesztyűt viselve szabad megközelíteniük a barlangot, igaz, a baktériumölő fürdőbe már nem kell belemártaniuk lábbelijüket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2012
- Öveges professzor, mindenki fizikatanára
- Tabutörő stációk: Szexuális forradalom – szexuális ellenforradalom
- A japán-amerikaiak internálása a második világháborúban
- Vietnam öröksége - Irak árnyéka
- Szex, szerelem, testiség a szocializmusban
- Balatonederics: A fekete kastély kísérteties históriája
- Variációk Fidel Castro likvidálására
- Kossuth „búcsúja” prózában és versben
- Megmentésre váró hungarikumok
- Nem vették fel a főiskolára, húsz évig épületek díszítésén dolgozott Auguste Rodin tegnap
- First Ladyk politikai szerepben tegnap
- Zenével reformálta meg Kronberger Lili a műkorcsolyázást tegnap
- Ördögként és szentként is emlegették a cári család kegyébe férkőző Raszputyint tegnap
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz tegnap
- A rabszolgaság megszüntetése miatt lázadtak fel az amerikaiak ellen Haitin tegnap
- Miután visszanyerte függetlenségét, rögtön háborúba sodródott Lengyelország 2024.11.11.
- Brutális leszámolással ért véget Róma és Karthágó konfliktusa 2024.11.11.