Nyilvánosak lettek a leghíresebb brit sorozatgyilkosok aktái
2008. november 25. 09:40 The Daily Mail
Nincsenek többé titkok a leghíresebb brit pszichiátriai intézettel kapcsolatban: a Broadmoor kórház aktái az angol történelem feledni vágyott fejezeteit elevenítik fel.
Korábban
Az épületben üzemelő intézmény tevékenysége során keletkezett akták most első alkalommal kerültek nyilvánosságra. Az Információszabadási Törvény hatálya alatt teljesen csak a 100 évnél régebbi aktákat tették, közé, így kiderül, hogy a kórházban több ismert sorozatgyilkost kezeltek, így a valódi Hannibal Lectert, vagy épp az igazi Hasfelmetszőt is, de itt raboskodott az a férfi is, aki egy ital felszolgálása közben megpróbálta meggyilkolni Viktória királynőt.
A kórházat egy igazi riasztóhálózat védi: a magas falakkal, és szögesdróttal határolt intézmény mozgásérzékelői nem csak a kórház küldő részeit, de a környező településeket is behálózzák, és azokat akár egy telefonhívással el lehet indítani. Erre szükség is van, hiszen a mai napig ott őrzik a leghíresebb és legveszélyesebb elmebeteg sorozatgyilkosokat. A védekezés is indokolt: a szirénahálózatot akkor építették ki, amikor 1952-ben John Straffen gyerekgyilkos megszökött a kórházból. Az ő szökése óta csak James Saunders-nek sikerült hasonlóképp megszöknie, aki gyerekek elleni nemi erőszakért került oda.
Az 1863-ban átadott Broadmoor volt a világ első, mentálisan beteg bűnözők számára épített intézménye. A kórházat egy katonai építész tervezte, és annak megépítésének ötlete már 1800-ban felmerült, amikor James Hedfield egykori katona merényletet kísérelt meg III. György ellen. Az azonban nem sikerült, ám Hedfield mentális betegség miatti felmentése akkora közfelháborodást váltott ki, hogy a Parlament keresztülvitte az elmebeteg bűnözőkkel kapcsolatos törvényt, amely egyben egy ezek őrzésére szakosodott gyógyintézet felállításáról is rendelkezett.
A szabályozás megpróbálta meghatározni az ide kerülés kritériumait is, így többek közt az erőszakos, vallási megszállott, agresszív, tomboló elmebeteg, és más kritériumok alapján betegnek nyilvánított bűnözőket zárhatták az 53 hektáros területen felépülő kórházba. Az épületben jelenleg 260 embert őriznek, ott azonban ennek akár a duplája is elférhet. Kórháznak azonban csak 1948 óta nevezik: addig börtönként tartották nyilván.
Az első betegek egyike Edward Oxford volt, aki 1840-ben, 18 évesen megpróbálta meggyilkolni a királynőt, és annak férjét. A lövések nem találtak, a férfit pedig többszöri kórházi kezelés után az új intézménybe zárták. Onnan azonban 4 év után szabadon engedték, de az országot el kellett hagynia: Ausztráliában telepedett le, és szobafestőként dolgozott tovább. Szintén a Broadmoorba zárták a Viktória elleni 1882-es merénylet-kísérlet elkövetőjét, Roderick McLean kispapot is.
Az intézményben több olyan nő raboskodott, aki újszülött, vagy kiskorú gyermekét ölte meg, az ő büntetésük azonban csak rövid ideig tartott: az igazságszolgáltatás fontosabbnak ítélte a társadalomba való visszailleszkedésüket. A legérdekesebb esetek általában szintén ide kerültek, így az 1970-es években három évig ott raboskodott a falak között a valódi Hannibal Lecter, Robert Maudsley is, aki egyik áldozatát az akták szerint „élvezettel falta fel”.
A híresebb esetek részletei a Daily Mail cikkében
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Baráti körben, egy badacsonyi szüreten töltötte a forradalom előtti napot Nagy Imre
- New York városának legbékésebb éjszakáját eredményezte az 1965-ös áramszünet tegnap
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét tegnap
- Megrendítő beszédet mondott a berlini fal árnyékában J. F. Kennedy tegnap
- Marseille-ben érte utol a végzet I. Sándor jugoszláv királyt tegnap
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét 2024.11.08.
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen 2024.11.08.
- Szappanfőző fiából lett királyi csillagász Edmond Halley 2024.11.08.
- Egy vaskalapos színházigazgatóról mintázta Drakula karakterét Bram Stoker 2024.11.08.