Kalapács alá kerül Csontváry festménye és Horthy kardja
2006. április 25. 12:00 MTI
Korábban
Festmények, vázák és Horthy kardja
E remek Csontváry kép mellett az árverés másik sztárja az a Nemes Lampérth József mű, amelyért 15 millió forintot szeretne elérni az aukciós ház. A Nyolcak és a Ma festői köréhez kötődő Nemes Lampérth Gellérthegy sorozatából való Utca a Gellérthegy oldalában című vászon szimbolikus értelemben a természet erőin uralkodó ember diadalát hirdeti. A nyers és erőteljes tájábrázolás méltán emeli e képet a fiatalon elhunyt művész életművének legjobb alkotási közé.
Utca a Gellért-hegy oldalában |
Bortnyik Sándor és Kontuly Béla is ritka név az aukciókon. Bortnyik Stranddáma című képe igazi franciás art deco mű, amely híven képviseli a művész korszellem iránti érzékenységét. Kikiáltási árát jelentőségéhez mérten magasan, 9,5 millióban állapították meg. A Kontuly Béla csendélet a német új tárgyilagosság festői irányzat hatását mutatja, 4,8 millió forintról indul. Mednyánszky Lászlótól tizennégy mű szerepel az aukción, köztük kivételesen szép tájképek, portrék. Öt festményéért 1,2 és 3,2 milliós kikiáltási árról lehet majd licitálni.
Nincs aukció Rippl-Rónai József kép nélkül. Sárga masnis kislány című érzékeny pasztelljéért 5,5 milliót kérnek. A két világháború közötti időszak festőinek reprezentánsa, Aba-Novák Vilmos egy olasz vedutával és egy életképpel van képviselve. A Perugia című, legutóbb 1931-ben kiállított kép kikiáltási ára 7,5, míg a Falatozók címűé 2,8 millió forint.
Ezúttal is válogathatnak a gyűjtők tíz ritka szép, szecessziós Zsolnay kerámiából a dísztálakat, vázákat, kancsókat 180 ezer és 2,6 millió forint közötti árakon indítják.
Rendhagyó, s a galéria megszokott kínálatától eltérő tétel az a díszkard, amelyet Horthy Miklós neve fémjelez. A solingeni damaszkolt pengés, tűzaranyozott, mívesen cizellált markolatú díszkardot 1920-ban ajándékozták tengerésztisztjei az akkor még a Nemzeti Hadsereg Fővezére címet viselő altengernagynak. Horthy Miklós ezt a kedvenc díszkardját viselte nyilvános szereplésein, ebben látható az 1938-as felvidéki és az 1940-es erdélyi bevonuláson. Utójára 1944 október 6-án, Koós Miklós altábornagy temetésén jelent meg a nyilvánosság előtt ezzel a karddal, amelynek aztán az október 16-os kiugrást követő "védőőrizetben" azonban nyoma veszett. Most egy magyar magángyűjteményben bukkant fel, s 2,2 milliós kikiáltási árról indulva szerezheti meg valaki.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
zsidóság
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Mások életéért adta sajátját Salkaházi Sára
- A buják betegségének tartották és üldözték a leprásokat a középkorban
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- „Zenedobozokkal” vette fel a küzdelmet Hitler ellen a Rote Kapelle
- Embertelen körülményekkel szembesültek a budapesti nagy gettó lakói
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét
- Szenes Hanna a Szentföldön maradhatott volna, de visszatért, hogy segítsen
- Ágyúkkal támogatta Ganz Ábrahám a magyar szabadságharcot
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05