Tragédiák sorába torkollott az oroszlánokat házi kedvencként tartó szovjet család története
2021. április 7. 18:39 Múlt-kor
Korábban
Egy új, vadabb „király”
Lev és Nyina a szinte feldolgozhatatlan gyász közepette érezték: semmilyen állat nem léphet King helyébe. Amikor hazatértek bakui otthonukba, Csap izgatottan várta Kinget, aki azonban nem jött: a kutya sokáig az oroszlán holmijai közt feküdt nyüszítve, majd néhány napon belül elpusztult – az állatorvos szerint szívinfarktusban.
A gyermekekre is rendkívül traumatikus hatással volt King elvesztése: gyakran ébredtek fel éjszaka, a szeretett oroszlán után kiabálva. A szülőkben tudatosult, hogy valamit tenniük kell gyermekeik érdekében. Bár Nyina továbbra is ellenezte, hogy egy újabb oroszlánt fogadjanak a családba, Lev hajthatatlan volt.
Az eddigre már a Szovjetunió korabeli hírességeinek körében mozgó család számára sok segítség akadt: olyan jelentős művészek, mint a már említett író Jurij Jakovlev, a világhírű bábművész Szergej Obrazcov, a zenész Vlagyimir Viszockij, illetve az orosz származású francia színésznő Marina Vlady is részt vett a pénzgyűjtésben, amely azért indult, hogy Berberovék új oroszlánhoz jussanak.
A nagy országos keresés végül eredményes lett: a kazanyi állatkertben találtak megfelelő jelöltet. Az új kölyköt egy hónapos moszkvai karantént követően adták át Berberovéknak, akik a II. King nevet adták neki – bár rögtön tudták, hogy egészen másfajta állattal van dolguk.
„A második King egyáltalán nem olyan volt, mint az első kedvencünk. Őt a haláltól mentettük meg, és meghálálta nekünk tisztelettel és jó magaviselettel, ugyanazzal, amit tőlünk is elvárt” – mondta el később Nyina Berberova. Egy biztos: az új oroszlán a kisfiút, Romant szerette a legjobban – még azt is megengedte neki, hogy felüljön a hátára. Olyan kedvessé és barátságossá azonban, mint amilyen King volt, soha nem vált.
1975-ben Konsztantyin Bromberg rendező az addigi életükön alapuló filmet forgatott a családdal Van egy oroszlánom címmel, amelyben Jurij Jakovlev forgatókönyvíróként működött közre, a legtöbbet Nyina és a két gyermek szerepeltek benne. Habár II. King is hozzá volt szokva eddigre az emberekhez, valami tapinthatóan más volt a viselkedésében.
A rendező, bármennyire is próbálkozott, nem tudta úgy instruálni II. Kinget, mint elődjét: egy alkalommal bele is harapott Bromberg combjába, nyolc centiméter mély sebet hagyva, egy operatőrsegédnek pedig egy fél ujjába került egy hirtelen mozdulat az állat szája közelében. A filmet végül leforgatták, azonban az események előrevetítették a sötét jövőt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
2. világháború
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból
- „Vészterhes csend” előzte meg a doni katasztrófát
- Békét kötött volna, hazaárulónak bélyegezté és kivégezte vejét Mussolini
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap