Tíz színésznő, akik királyi sarjakkal voltak romantikus kapcsolatban
2018. május 18. 16:39 Múlt-kor
Korábban
Nell Gwynne (1650-1687)
Talán a leghíresebb angol királyi szerető, Nell Gwynne karrierje kezdetén narancsot árult a londoni Brydges Streeten lévő, személyesen II. Károly király tulajdonát képező színházban. 14 évesen már a színpadon szerepelt, és a polgári forradalom utáni restauráció korának komédiáiban találta meg helyét, a kor egyik legünnepeltebb komikájaként.
George Villiers, Buckingham második hercege azt a nem hivatalos feladatot kapta, hogy megfelelően megkapó szeretőket szerezzen Nell számára. Alkalmat szimatolva arra, hogy saját udvari befolyását és Nell pénztárcája vastagságát is növelje, megkísérelte a király szeretőjévé tenni. Habár Károly házas volt, Bragança Katalin királyné már régen elfogadta az uralkodói élet részeként férje számtalan szeretőjét.
Nell hajlandó volt belemenni a herceg tervébe, de kikötötte, hogy évi 500 font díjat követel érte. A király szeretőjének lenni azonban privilégium volt, bőséggel és luxussal, Károly pedig elegendő jelölt közül választhatott, akiknek nem kellett fizetnie. Amikor meghallotta a Nell által követelt árat, Károly elutasította a gondolatot, azonban amikor 1668-ban személyesen is találkoztak, szerelembe esett.
Habár rengeteg rivális és más szeretők is igyekeztek eltávolítani helyéről, Nellnek két gyermeke is született a királytól. A színésznő és az uralkodó egészen az utóbbi 1685-ös haláláig együtt voltak, és gyakran Nell ezüst ágyában háltak, amelybe kettejük arcképe is bele volt vésve. Halálos ágyán a király azért könyörgött, „ne hagyják szegény Nellyt éhezni”, e kívánságát teljesítették is. Gazdag fizetségben részesült, és további két évig élt, mígnem agyvérzésben (amely a szifilisz következménye is lehetett) meghalt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap