Pompeji lakói jobban be tudták világítani otthonaikat Kr. u. 79-ben, mint a londoniak 1820-ban
2020. július 21. 16:50 Múlt-kor
Korábban
Kihatás az életminőségre
Dr. Whiting elmondta: „A György-koriakat mind gyertyaadóval, mind ablakadóval sújtották, ami azt jelentette, hogy sok embernek nem jutott túl sok fény otthon sem természetes, sem mesterséges forrásból – ha egyáltalán jutott. A gyertyaadót később visszavonták, mert a parlamenti képviselőket aggasztották az állandó sötétség egészségügyi hatásai a szegényekre, különösen a gyermekekre nézve.”
„A plusz fény lehetővé tette volna, hogy a szegények otthon maradjanak, művelődjenek, élvezzék szabadidejüket vagy dolgozzanak. Szabadságot adott volna nekik” – tette hozzá.
Mivel saját, otthoni világításra nem volt pénzük, a legtöbb szegény londoni nyilvános helyekre – például kocsmákba – járt esténként, hogy világításhoz jusson.
„Nem sok mindent tehet az ember otthon a sötétben, különösen nem akkor, ha be is van falazva az ablak, amitől meglehetősen sötét lesz” – mondta Dr. Whiting.
„Az állandó sötétség negatív hatásai mind a mentális, mind a fizikai egészségre ismertek voltak. A több fény azt is jelentette volna, hogy többen maradhatnak otthon munkájukat végezni, és nem nyilvános helyeken, amelyek este jóval veszélyesebbek lehettek” – tette hozzá. „Ha az embernek van lehetősége otthon maradni ahelyett, hogy kényszerből elhagyja lakhelyét, lényegesen boldogabb. Az ilyen alapvető választási lehetőségek sokat jelentenek.”
A tanulmány egyik fontos következtetése az volt, hogy habár a György-kori angoloknak több mesterséges fény jutott a munkahelyükön, otthonukban jelentősen kevesebbhez volt hozzáférésük este és éjjel.
A tanulmány a 19. század eleji London világítási adatait illetően korabeli szolgáltatói szerződésekből, jogi ügyek dokumentumaiból, az építészetben felhasznált korabeli műszaki rajzokból, hirdetési anyagokból és épülettervekből táplálkozott.
A római kor világítási viszonyaira a régészeti anyagból következtettek a kutatók, amely Pompeji és Herculaneum esetében a világ leggazdagabbjai közé számít, és meglehetősen közel áll a korabeli mindennapi állapotokhoz.
„A Vezúv kitörése azzal is járt, hogy az emberek ingóságaikat – köztük agyagból és bronzból készült lámpáikat – hátrahagyták. Ezek a régészeti feltárásokig ott maradtak. Innen tehát tudjuk, mennyi lámpa volt a háztartásokban, a templomokban, az éttermekben és a boltokban” – mondta Dr. Whiting.
Az este, otthon elérhető világításnak a kutatók szerint jelentős hatása lehetett az életminőségre. „Ha az emberek este, otthonuk biztonságában is végezhettek munkát, azzal plusz bevételhez juthattak” Dr. Whiting szerint. A kutatócsoport tanulmánya az Ecological Economics szaklapban jelent meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap