2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Munkácsy Mihály Golgotája a Szépművészeti Múzeumban lesz látható 

2024. október 21. 11:20 MTI

Budapestre utazik Debrecenből Munkácsy Golgotája; a Krisztus-trilógia legnagyobb méretű darabját a Szépművészeti Múzeumban, a festő születésének 180. évfordulójára rendezett, a Munkácsy - Egy világsiker története című nagyszabású tárlaton láthatja majd a közönség - jelentették be pénteken a Déri Múzeum Munkácsy-termében sajtótájékoztatón.

Munkácsy
Munkácsy festményének kölcsönzésével hosszútávú együttműködés veszi kezdetét.Kép forrása: Facebook / Déri Múzeum

Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere azt mondta, a Golgota kölcsönzésével hosszú távra tervezett együttműködés jön létre az önkormányzat, a Déri Múzeum és a Szépművészeti Múzeum között, ami alkotások, műtárgyak rendszeres cseréjét jelenti a jövőben.

Az együttműködés keretében a Szépművészeti Múzeum anyagából elsőként El Greco Angyali üdvözlet című világhírű alkotását láthatja majd a közönség adventtől vízkeresztig a Déri Múzeumban – jelezte a polgármester.

Vigh Annamária, a Szépművészeti Múzeum főigazgató-helyettese arról beszélt, hogy kiállításuk egészen különleges nézőpontból mutatja majd be Munkácsy fordulatokban gazdag életét, a szegény asztaloslegényből festőfejedelemmé válásának útját, sikereinek történetét.

Megerősítette, hogy ők is nyitottak a Debrecennel és a Déri Múzeummal való együttműködés folytatására.

Angi János, a Déri Múzeum igazgatója hangsúlyozta, az intézmény mindent megtesz, hogy méltó őrzője legyen a rábízott műveknek, ezért a Golgota elszállítását komoly előkészületi munkák előzik meg.

Jelezte: a Munkácsy-trilógia három darabja – a Golgota mellett a Krisztus Pilátus előtt és az Ecce homo című alkotások – november 2-ig láthatók még együtt a Déri Múzeumban, s várhatóan húsvétkor lesz együtt látható ismét a trilógia.

Fodor Éva Irén, a Déri Múzeum képzőművészeti gyűjteményének tárvezetője elmondta: restaurátor szakemberek közreműködésével már hónapokkal korábban megtörtént a Golgota alapos állapotfelmérése. A leemelés előtt a restaurátorok ismét átnézik a festményt és szükség esetén javítják a felmerülő apró hibákat.

Egynapos pihentetés után a hengerre tekert festményt klimatizált ládába helyezve emeli ki egy daru a kupolaterem ablakán, majd műtárgyszállításra alkalmas kamion viszi a Szépművészeti Múzeumba.

Fodor Éva Irén az MTI-nek felidézte, hogy első alkalommal 1995. augusztus 25-én láthatta együtt a közönség a Krisztus-trilógia három darabját. Érdekességként említette, hogy az alkotó, Munkácsy Mihály soha nem látta együtt a képeket.

A Krisztus Pilátus előtt és a Golgota az első debreceni kiállítást követő években – a tulajdonosi viszonyok rendezésének időszakában – még többször elkerült Debrecenből. A trilógia utolsó darabja, a Golgota 2020. január elsején került be a Déri Múzeum leltárába, azóta az intézmény Munkácsy-terme a három kép végleges otthona – mondta a szakember.

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A Golgota c. festmény a Krisztus-trilógia legnagyobb méretű festménye.
Legfrissebb
Legolvasottabb

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár