Minden vérre menő meccsnél durvább volt a Puma és az Adidas alapítójának testvérháborúja
2019. február 26. 08:45 Múlt-kor
Korábban
Minden kettészakad
A háborút követően mindkét testvérre az úgynevezett „nácimentesítési” program vizsgálatai vártak – azaz annak vizsgálata, hogy mennyire vettek részt tevékenyen a hitleri rendszer fenntartásában, és ennek megfelelően jogosultak-e a továbbiakban a közügyekben való részvételre, illetve vállalkozások birtoklására. Mindkét testvér igyekezett a másikat beállítani rosszabbnak – Adolf azt bizonygatta, Rudolf az SS és a Gestapo alkalmazásában tért haza 1945 tavaszán, míg Rudolf azzal vádolta Adolfot, hogy saját akaratából állította át üzemüket a fegyvergyártásra, amit ő maga megakadályozott volna, ha éppen nincs távol. A sárdobálás a családot is teljességgel szétszakította. A családanya, Paulina Rudolf és felesége, Friedl pártjára állt, míg húguk, Marie képtelen volt megbocsátani Rudolfnak, amiért a kontrollért folyó harcban megtagadta az ő két fia alkalmazását a gyárban – ennek következtében őket is besorozták, és soha nem tértek haza a háborúból.
A folyamat végére a szövetséges hatóságok nem látták bizonyítottnak egyikőjük esetében sem, hogy súlyos bűnt követtek volna el, és 1946-ban szabadon engedték őket. Bár a náci pártba való korai belépésük okán, valamint mert a háború folyamán a munkaerőhiány pótlására szovjet hadifoglyokat kérvényeztek az államtól, továbbra is megfigyelés alatt tartották őket, feloszthatták egymás között a céget, és tovább üzemeltethették, immár külön. Adolfé lett az eredeti üzem, Rudolfé az Aurach folyó túloldalán található második objektum. Innen indult útjára a két rivális cég: Adolf Dassler becenevéből és családnevének első három betűjéből hozta létre az Adidas márkanevet, míg Rudolf hasonló forma szerint először a Ruda névvel próbálkozott, amelyet aztán rövidesen Pumára változtatott. Szakításukat követően többé nem álltak szóba egymással.
A két cég hamar dominálni kezdte a helyi munkaerőpiacot az újjáépülő nyugatnémet gazdaságban, és Herzogenaurach lakói aszerint válogatták meg ismerőseiket, de még leendő párjaikat is, hogy kinek a családtagjai melyik sportszergyártónál dolgoztak. A város egyéb üzletei – boltok, kávézók, szórakozóhelyek és más szolgáltatások – szintén csak az egyik vagy a másik gyár alkalmazottait voltak hajlandók kiszolgálni.
A két gyártó közötti eredeti, alapítójuk személyiségéből adódó különbségek fennmaradtak – a Puma jellemzően jobb marketinggel és imázzsal rendelkezett a 20. század második felében, míg az Adidas inkább a technikai újításokban és a sportolói szponzoregyezményekben járt élen. A magyarok számára keserű emlékű, a nyugatnémet sajtó által azonban a „berni csodának” nevezett 1954-es világbajnoki döntő eredményére sokak szerint nagy hatása volt annak, hogy a német csapat Adidas cipőin cserélhető stoplik voltak, különféle hosszúságokban a pálya nedvességének megfelelően, míg a magyar Aranycsapat cipői kevésbé voltak alkalmasak a sáros pályán való játékra.
E technikai fölényének és a szponzorált sportolók által nyújtott értékes reklámfelületnek köszönhetően – bár a rivalizálás megmaradt – az Adidas vált az évtizedek során a sikeresebb márkává, és napjainkban is ez a helyzet: a textilefocus.com szakoldal 2017-re vonatkozó adatai szerint a világ sportruházatgyártói között az Adidas a második helyen állt csaknem 21 milliárd dolláros éves bevétellel, míg a Puma ennek töredékével, alig több mint hárommilliárd dolláros bevétellel az ötödiken (az első helyezett az 1960-as években indult, és mindkét céget hamar túlszárnyaló amerikai Nike volt).
Rudolf Dassler 76 éves korában, 1974-ben hunyt el tüdőrákban, míg Adolf 1978-ban, 78 évesen szívrohamban. A két fivért a herzogenaurachi temető két ellentétes végébe temették, olyan messzire egymástól, amennyire csak lehetett. Mára egyik márka sincs a Dassler-család tagjainak tulajdonában – a Pumát 1986-ban vitte tőzsdére Armin és Gerd Dassler, Rudolf fiai, akik 1989-ben eladták saját részvényeiket, míg az Adidas 1995-ben került a tőzsdére. Az utolsó Dassler az Adidasnál éppen az ellenlábas Rudolf unokája, Frank volt, aki 2004-től 2018-as visszavonulásáig vezette a cégbirodalom jogi osztályát. A régi ellentét jelképes kibékítésére a két óriáscég alkalmazottai 2009-ben játszottak egymás ellen egy barátságos futballmérkőzést.
A két testvér történetéből kétféle filmfeldolgozás is készült a közelmúltban: 2016-ban az Adidas vagy Puma: két testvér története (Duell der Brüder: Die Geschichte von Adidas und Puma) című mozifilm, valamint ugyanabban az évben A Dassler-fivérek (Die Dasslers) című kétrészes tévéfilm, mindkét alkotás német produkció.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyesült Államok
- Hamar az alvilág első embere lett a sebhelyes arcú Al Capone
- Hangszert is készített és feltalálta bifokális lencsét az utolsó polihisztorok egyike, Benjamin Franklin
- Lincolnék ellentmondásos házassága
- Egy verekedésnek köszönhette jellegzetes mosolyát Humphrey Bogart
- Rosszul beépített műszaki innovációk okozták a világ legnagyobb beltéri tűzvészét
- Ellentétes hatást váltott ki az amerikai szesztilalom
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap