2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király

2024. november 26. 08:05 Múlt-kor

Shakespeare több drámája is feltűnő hasonlóságot mutat a 16. századi Holinshed-krónikák egyes történeteivel. Ezek a párhuzamok erősebbek, hogysem a véletlen művei lehetnének. Egyértelmű, hogy a híres drámaíró merített a krónikákból és felhasználta annak történeteit. Jelen esetben a drámahős Macbeth és VI. Jakab király történeti párhuzamait vesszük szemügyre, miszerint mindkettejük uralkodásában jelentős szerepe volt a természetfelettinek.

Macbeth találkozik a boszorkányokkal
Macbeth találkozik a boszorkányokkal

Történelmi szereplők és drámai hősök

Macbeth, skót nevén Mac Bethad mac Findlaích valós történelmi személy, aki Skócia királya volt 1040 és 1057 között. Bár neve sokak számára leginkább William Shakespeare híres drámája révén ismert. Macbeth a skót nemesség egyik vezetője volt, Glamis thánja, és 1040-ben megdöntötte Duncan király uralmát, hogy megszerezze a trónt.

Ezt a történelmi karaktert ültette át Shakespeare, hogy utalásokat tegyen VI. Jakab boszorkányoktól űzött uralkodására. A 17. századi skót társadalomban a boszorkányok kulcsszerepet játszottak mind a hiedelmekben, mind az irodalmi és közgondolkodási folyamatokban. Ebben az időszakban a boszorkányok az erkölcsi rend megszegőinek számítottak, gyakran a társadalmi félelmek, feszültségek és bizonytalanságok kivetülései voltak.

A boszorkányperek és üldözések gyakran összekapcsolódtak vallási konfliktusokkal és politikai hatalmi harcokkal, mivel a boszorkányságot sátánizmussal és eretnekséggel azonosították. A korabeli irodalom is tükrözte ezeket az aggodalmakat: a boszorkányokat gyakran veszélyes, természetfeletti lényekként ábrázolták, akik befolyásolhatják a természet rendjét és az emberek sorsát.

William Shakespeare történelmi drámája, a Macbeth több más darabjához hasonlóan a Holinshed Krónikák oldalairól merít inspirációt, amely nem csupán történeti események rögzítése, hanem mítoszokat, legendákat és babonás elemeket is tartalmaznak, amelyek akkoriban széles körben elterjedtek a brit szigeteken.

A Holinshed-krónikák egyik fontos eleme a Glamis thánja, Macbeth karaktere, aki találkozik három titokzatos nővel, akik „furcsa és vad megjelenésükkel az ősi világ teremtményeire hasonlítottak.” Ezen különös lények, akikről azt feltételezik, hogy értettek a mágia művészetéhez, megjósolták Macbeth számára, hogy előbb Cawdor thánja, majd később Skócia királya lesz. Ez a jövendölés később Macbeth sorsának meghatározó fordulópontjaként szolgált.

Az ilyen mítoszok és jóslatok gyakoriak voltak a középkori történetírásban, és a korabeli krónikák gyakran kevertek össze történelmi tényeket legendákkal és babonás elemekkel. A Holinshed-krónikák Macbeth története is ezen mítoszok és valós események összefonódásának példája. Shakespeare adaptációja azonban jelentős változtatásokat alkalmazott, hogy a dráma pszichológiai és politikai elemeit hangsúlyozza, miközben megtartotta a Holinshed-féle alapvető történeti keretet.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
William ShakepeareVI. Jakab, skót királyVI. Jakab családja körébenVI. Jakab királyi pompábanAnna királyné, Jakab feleségeBoszorkányper

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár