2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Halálos párbajok sorozatával bizonyította képességeit Japán leghíresebb szamurája

2019. november 12. 18:44 Múlt-kor

Az első párbajok

A kora újkori Japánban a párbajok rendkívül nagy súllyal bíró események voltak. Gyakran végződtek valamelyik résztvevő halálával akkor is, ha nem éles fegyverrel, hanem fakarddal, azaz bokkennel vívták őket.

A halál gondolata azonban igen kevéssé rémítette meg a szamurájokat, akiknek életfilozófiája – a busidó – a becsületet és a dicsőséget helyezte előtérbe.

Muszasi első párbaját még zarándoklata előtt, 13 éves korában vívta, ennek során egy nála idősebb szamuráj, bizonyos Arima Kihei kihívásának tett eleget, és ellenfelét megölve győzedelmeskedett.

15 évesen, 1599-ben újabb párbajban vett részt, ahol ismét végzett egy nála idősebb kardforgatóval. Első jelentősebb párbajait azonban 1604-ben vívta, amikor a kiotói Josioka-klán több tagjával is megmérkőzött egymás után.

A Josioka-klán tagjai kiváló harcosok hírében álltak, ők voltak ugyanis a hatalomból kitaszított Asikagák tanítómesterei is. Muszasi elsőként a legidősebb Josioka-fivérrel, Szejdzsúróval csapott össze. Muszasi győzelme olyannyira megalázó volt Szejdzsúró számára, hogy a férfi leborotválta fejét, és szerzetesnek állt.

A második legidősebb Josioka-fivér, Densicsiró bosszút kívánt állni bátyja megszégyenítéséért. Muszasi a küzdelem közben lefegyverezte Densicsirót, majd olyan erővel mért csapást annak fejére bokkenjével, hogy a férfi azonnal meghalt.

A Josiokák kísérete ennek láttán nyilakkal és puskákkal vette célba Muszasit, aki azonban kezében két kardot forgatva sikeresen védte meg magát. Később e két fegyvert alkalmazó stílus, a Niten icsi-rjú, azaz „Két Égbolt Stratégiája” (más néven Nito icsi-rjú, azaz „Két Kard Stratégiája”) vált Muszasi védjegyévé.

Muszasi az elkövetkező években tovább járta Japánt, több tucat győztes párbajának nagy részéről azonban semmiféle feljegyzés nem maradt fenn. Annyi bizonyos, hogy már életében legendává vált, utolsó és leghíresebb párbaját pedig 1612-ben vívta Szaszaki Kódzsiróval.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Muszasi egy kora újkori ábrázoláson legyőz egy jamazame („hegyi cápa”) nevű mitikus szörnyeteget (kép forrása: Wikimedia Commons)Muszasi egy gerendával győz le több ellenfelet egy hagyományos ábrázoláson (kép forrása: laphamsquarterly.org)Mijamoto Muszasi és Szaszaki Kódzsiró párbajának emléket állító szobrok Ganrjú-dzsima szigetén (az ugró alak Muszasié, a térdelő Szaszakié) (kép forrása: learning-history.com)Muszasi két karddal küzd egy kora újkori ábrázoláson (kép forrása: Wikimedia Commons)Szaszaki Kódzsiró egy 19. századi ábrázoláson (kép forrása: All That's Interesting / British Museum)Muszasi egy saját maga által készített festményen (kép forrása: Wikimedia Commons)Gébics egy halott fán – Mijamoto Muszasi festménye (kép forrása: Pinterest)

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!