Eddig 19-en szerepelnek az ügynöklistán
2005. február 11. 14:43
A listát készítő Political Capital elemző intézet adatvédelmi okokból erősen leszűkítette a nyilvánosságra hozható nevek körét. A megfigyeltek, a meggyötörtek, az életükkel károsodottak becsületével még adós a magyar társadalom.
A Political Capital elemző intézet célja a jelenkori és közelmúlt történelmének tudományos célú megismerése és egy folyamat elindítása, amelynek vége az `ügynök-ügy` lezárása lehetne. A lista közzététele az első lépés, amelyet vélhetőleg a lista bővülése és egy teljes lista összeállítása követhet.
A Political Capital elemző intézet szerint "...egyre nehezebb titokban tartani a múltat. Pártok, szervezetek, civilek és politikusok vitatják, amin már 15 évvel ezelőtt túl kellett volna esnünk." A megfigyeltek, a meggyötörtek, az életükkel károsodottak becsületével még adós a magyar társadalom.
| ||
A listán ezek a nevek szerepelnek: Bácskai Tamás közgazdász, Boros Imre volt miniszter, független képviselő, Csurka István MIÉP-elnök, Esterházy Mátyás fordító, Esterházy Péter író édesapja, Fazakas Szabolcs EP-képviselő (MSZP), volt miniszter, Gergely Gáspár újságíró, szerkesztő, Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, Keresztes Sándor volt vatikáni nagykövet, Medgyessy Péter volt miniszterelnök, Molnár Gál Péter újságíró, Morvay Péter újságíró, szerkesztő, Novák Dezső edző, Pokorni János tervező elektromérnök, a Fidesz alelnökének, Pokorni Zoltánnak az édesapja, Salgó László volt országos rendőrfőkapitány, az Europol aligazgató-helyettese, Som Lajos zenész, Szalay Gábor országgyűlési képviselő (SZDSZ), volt államtitkár, Tar Sándor író, Vikidál Gyula rockénekes, Utry Attila író.
A politikai elemző intézet honlapja szerint a lista összeállítói tisztában vannak azzal, hogy ez a lista nagyon hiányos: "A szlovák vagy lengyel listákon több ezer név szerepel, a miénken csak ennyi szerepelhet. A lista nem lehet teljes, mert a politikusok és a titkosszolgálatok mindmáig meg tudták akadályozni, hogy a névsor nyilvánosságra kerüljön. Tudjuk, hogy még sok név forog közszájon, sok név felbukkant a sajtóban. Ez a lista csak azoknak a nevét tartalmazza, akik múltját a média már nyilvánosságra hozta. A téma körültekintést igényel, mert ártatlanul senkit sem kívánunk meghurcolni. Ezért a nem egyértelmű ügyekre, személyekre később visszatérünk."
A most publikált neveken túl egy másik lista további 97 nevet tartalmaz. Az intézet jelenleg jogászokkal vizsgálja, hogy ezek a nevek milyen feltételekkel hozhatók nyilvánosságra. A Political Capital segíteni szeretne az egykori titkos ügynökök lelkiismeretén, és arra bátorítja őket, hogy vallják be múltjukat, és ne várják meg, míg leleplezik őket. Az egykori besúgók vallomásait a [email protected] címen várják, de elküldhetik történeteiket a megfigyeltek is, a [email protected] címre.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05