Petrarca-emlékév - Az olasz elnök Budapesten
2004. április 5. 19:59
Francesco Petrarca születésének 700. évfordulója alkalmából nyílt kiállítás a Szépművészeti Múzeumban, elindítva a XIV. századi olasz költőnek szentelt emlékévet.
Korábban
Exhumálják Francesco Petrarcát, korának költőfejedelmét, hogy ezúton is többet tudjanak meg életéről és a reneszánsz kezdeteiről.
A múzeumban Francesco Petrarca születésének 700. évfordulója alkalmából nyílt kiállítás.
A Petrarca-kiállítás megnyitása előtt Hiller István kulturális miniszter kalauzolta az olasz államfőt a múzeum szintén új, péntektől megtekinthető tárlatán, amelynek címe: A reneszánsz olasz mesterei.
Az ünnepi eseménnyel veszi kezdetét a Petrarcának szentelt emlékév, "amelynek fénye beragyogja majd egész Közép-Európát" - mondta az olasz államfő Mádl Ferenc köztársasági elnök jelenlétében. Carlo Azeglio Ciampi szavai szerint az európai nemzetek eltérő, de egymáshoz mégis kötődő jellegzetességei teremtették meg a humanista-reneszánsz világtól kezdve egészen a modern korig Európa közös kulturális örökségét. Mint mondta: a Magyarország és Olaszország közötti kapcsolatok jelentősen gazdagíthatják a XXI. század Európáját.
Az olasz államfő a Petrarca-emlékév alkalmából Budapesten rendezett kiállítás kapcsán megjegyezte: a bemutatott remekművek egyike első alkalommal hagyta el a Quirinale-elnöki palotát; Giovanni Paolo Panini festménye a Monte Cavallo teret ábrázolja. Az olasz államfő és Mádl Ferenc közösen tekintette meg az alkotást. A festmény kölcsönzése nemcsak a Szépművészeti Múzeumnak, hanem egész Magyarországnak szól - mondta az olasz államfő. A Petrarca-emlékév kapcsán azt mondta: az olasz költő korában az európai egység fogalma már mély gyökerekkel rendelkezett a kultúra képviselői körében.
A "szerelem nagy költőjének" és a szonettek atyjának nevezett Francesco Petrarca születésének 700. évfordulója alkalmából Olaszországban kiállításokat rendeznek, tudományos konferenciákat tartanak, megjelentetik egy kéziratának reprodukcióját. Az Arezzóban született költő élete utolsó éveit a Padova közeli Arquában töltötte, 1374-ben hunyt el.
A reneszánsz olasz mesterei című, szintén pénteken megnyílt tárlaton XV-XVI. századi alkotások kaptak helyet, 26 szobor és 34 festmény látható, közöttük Ghiberti Ülő Madonna szobra, Piombo festménye, A Keresztvivő Krisztus, Verocchio: Fájdalmas Krisztus és Leonardo da Vinci: Lovasszobor című alkotása. Carlo Azeglio Ciampi és Mádl Ferenc az eseményt követően megtekintette a múzeumnál leparkolt trolibuszt, amelyet az Ansaldo és a Transelektro vállalat közösen fejlesztett ki.
MTI
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Titanic
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi
- Több mint hét évtizeddel az elsüllyedése után fedezték fel a Titanic roncsait
- Száz év elteltével már szinte semmi sem maradt a Titanic roncsából
- A Titanic első hivatalos útja volt egyben az utolsó is
- A szerény magyar hajóorvos, aki a Titanic túlélőit mentette
- Osztriga és bárány került a Titanic utasainak asztalára egy elárverezett étlap szerint
- Tudtad, hogy hét híres ember is lekéste a Titanicot?
- 3800 méter mélyen sincs biztonságban a Titanic roncsa
- Saját legendájának áldozatává vált a Titanic
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05