Meghamisították a bibliai idők régészeti leleteit
2005. január 6. 12:13
A bibliai régészet legnagyobb botránya robbant ki, miután az izraeli rendőrség régészeti leletek hamisításával és eladásával vádol három műkincsgyűjtőt és -kereskedőt.
Az izraeli rendőrség vádirata szerint Oded Golan és Shlomo Cohent műkincsgyűjtő, Robert Deutsch paleográfus, a haifa-i egyetem tanára, és Faiz al-Amaleh egyiptomi műkincskereskedő 23 éve működteti hamisító hálózatát. Tevékenységük nyomán több száz bibliai időkre datált régészeti leletre vésettek utólag feliratot, hogy jó áron értékesíthessék.
A hamis régészeti leletek között található Jézus testvérének, Jakabnak a 2003 június közepén előkerült osszáriuma (a sírokból származó csontok gyűjtőedénye), a 9. században uralkodott Jóás király kőtáblába vésett intrukciói. Jakab osszáriumát mindeddig az egyetlen, Jézus korabeli tárgynak hitték, melyen héber felirat tanúsítja Jézus létét: "Jakab, József fia, Jézus testvére". Az izraeli rendőrség lefoglalt egy elefántcsont jogart is, amelyről eddig azt gondolták, hogy az egyetlen Salamon templomából származó műtárgy.
Az izraeli régészeti hatóság (Israel Antiquities Authority) szerint több száz olyan régészeti lelet lehet múzeumok kiállításain és gyűjtők birtokában, melyeket eddig eredetinek gondoltak, de eredetiségüket nem vizsgálták alaposan. Shuka Dorfman, az izraeli régészeti hatóság munkatársa szerint "Világszerte számos hamisítvány van forgalomban. Több millió dollárt csaltak ki az elkövetők múzeumoktól is, miközben maguk gyártották a szenzációs leleteket" - nyilatkozta a brit The Guardian című napilapnak.
A nyomozás 2003-ban indult amikor Jóás kőtábláját egy magángyűjtő 4,5 millió dollárért kínálta fel megvételre az Izraeli Nemzeti Múzeumnak. Az izraeli rendőrség gyanúját az egyiptomi Faiz al-Amaleh műkincskereskedő alapozta meg, aki tel-avivi kocsmákban dicsekedett a hamisítványokkal.
A rendőrség azóta kihallgatott 124 tanút, köztük számos műgyűjtőt, régészt, muzeológust, a Sotheby's aukciós ház szakértőit illetve a British Museum valamint a Brooklyn Museum képviselőit. A tanúk közül többen is korábban maguk igazolták a most hamisítványnak tekintett tárgyak egy részét, tehát szakértői véleménye alapján akár a vádlottak védelmében is felléphetne. Az Izraeli Nemzeti Múzeum például nemrég nyilatkozatban ítélte el a hamisítókat, bár korábban több mint félmillió dollárt fizetett az elefántcsont jogarért.
Ennek ellenére az észak-kaliforniai Duke egyetem régészprofesszora, Eric Myers szerint az ügy elsősorban "nem a szakma tekintélyét tépázza meg, hanem a kereskedők és műgyűjtők gátlástalanságára irányítja a figylemet." A hamisítók ugyanis nem a bibliai időkből származó leletekre, hanem újonnan készített, de antikizált tárgyakra véstek vallásos feliratokat. Az így előállított és szenzációként tálalt leleteket jó pénzért adták tovább a múzeumoknak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap