Elveszettnek hitt amerikai katonai tábort tártak fel
2004. szeptember 2. 13:15
Az illinoisi Pulanski megyében szokásos kemény esők nyomán nyílhegyek bukkantak elő sárból, ám ezen kívül kiváló állapotban lévő törött porcelándarabokat, katonai egyenruhák darabjait és régen felaprított tűzifát is találtak a régészek. A leletek az egyik legnagyobb amerikai katonai tábor területéről valók, melynek pontos helye az elmúlt két évszázadban ismeretlen volt.
A Wilkinson-szálláshely, melyet James Wilkinson tábornokról neveztek el, 1801-1802-ben 1500 katonának szolgált otthonául. Ez a létszám a történészek szerint az akkori amerikai hadsereg egyharmadát tette ki. Alexander Hamilton és George Washington azért küldték a csapatokat az Ohio-folyóhoz (néhány mérföldre a Mississippi torkolatától), hogy Mississippit védjék egy lehetséges spanyol támadástól. A háború ekkor nem tört ki, a tábort így magára hagyták lakói, és az lassan elsüllyedt a barna agyagban.
A feltárás egyik szakértője, Robert Moore, a St. Louis-i Nemzeti Park Szolgálat (National Park Service) munkatársa korábban Meriwether Lewis és William Clark felfedezők életéről írt könyvet. Lewis és Clark történelmi expedíciójuk során 1803-ban feljegyezték a tábort, mikor elhajóztak mellette. Thomas Rodney ugyanebben az évben a következőképp ír a táborról: "A városban található két- vagy háromszáz mocsárba süllyedő ház őrhelyként, vagy a csapatok állandó állomáshelyeként is megállja a helyét."
Az egyetem régészei az elmúlt pár hét során nyolc négyszög alakú gödröt ástak a füves mezőn, mert szerintük ott a házak pincéinek, szemeteseinek és a tábor régi latrináinak nyomaira bukkanhatnak.
"A régészek egyelőre egy teherautónyi rozsdás szöget, törött téglát, ablaküveget és egy csizmasaroknak tűnő tárgyat jegyezhettek fel" - mondta Mark Wager, az ásatás vezetője. "A lelőhely mindeddig ismeretlen volt a régészek számára, ugyanis sokáig nem megfelelő tárgyi emlékeket kerestek. A tábor ugyanis nem erődként működött, így nehéztüzérséget sem tartottak. Ilyen leletek csak a folyón néhány mérföldnyire feljebb, Fort Massacban találhatók."
A katonai tábor lakói ágyúk helyett viszont a mindennapi élet apró tárgyait hagyták hátra. "Kicsi és jelentéktelen tárgyaknak tűnnek ezek, ám azt mesélik el nekünk, hogy miként éltek ezek az emberek a határvidéken" - nyilatkozta Wager. "A talált porcelánhoz hasonló finomárut valószínűleg a tisztek részére hozták ide" - mondta a régész.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
23. A reformáció és a katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Brutális boszorkányüldözésbe torkollott a király rögeszméje a 16. századi Skóciában
- A leves, amely megállított egy háborút
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Példát mutatott a világnak Erdély a vallási toleranciában
- A vallásszakadást szentesítette az első vallásbéke
- Családja a végsőkig ellenezte Szalézi Szent Ferenc papi hivatását
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 19:05
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 18:05
- 17:20
- Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson 16:09
- Kezdetben megrémítette a nagyközönséget Wilhelm Conrad Röntgen fantasztikus találmánya 14:20
- Közös kincsünk lehet a Hold 12:20
- 10 érdekesség a Vöröskeresztről 10:09
- Bűvös számot produkált a Nemzeti Múzeum elbűvölő kiállítása 10:05