Első fegyveréből alig száz darabot adott el Samuel Colt, kudarcát mégis tündérmese követte
2022. július 19. 08:20 MTI
208 éve, 1814. július 19-én született Samuel Colt, a világ egyik leghíresebb kézifegyverének feltalálója, akinek neve még életében fogalommá lett. Gyáraiban rövid élete során 400 ezer fegyver készült, ő pedig mai árfolyamon 350 millió dollárt hagyott örököseire.
Korábban
Egy textilgyáros fiaként született nyolcgyermekes családban. A gépek és szerkezetek iránt érdeklődő fiú mindent szétszedett, ami közelébe került, még apja puskáit is. Kiskorában egy farmon dolgozott, ahol a Biblia mellett csak lexikonokat olvashatott, innen szerezte első ismereteit.
Tizenhat évesen apja tengerészeti akadémiára küldte, ahonnan nem sokkal később eltanácsolták, ezután a gyakorlatban, hajón szolgálva próbálta elsajátítani a szükséges ismereteket.
A legenda szerint a kormánykerék forgását figyelve kapta az ötletet a revolverhez, amelynek forgótára több lövést is lehetővé tesz újratöltés nélkül. (Az addigi elöltöltős lőfegyverek csak egy, dupla cső esetén két lövés leadására voltak alkalmasak.)
A prototípust fából faragta ki, de mivel nem talált támogatókra, évekig Doctor Coult néven utazó műsorokban népszerűsítette az újonnan felfedezett fájdalomcsillapító szert, a kéjgázt. Az így keresett pénzből készítette el a revolver prototípusát, a működő változatot 1835-ben Angliában és Franciaországban, majd 1836-ban Amerikában is szabadalmaztatta.
A gyártásra alapított vállalata rövid úton csődbe ment, mert alig száz darabot sikerült eladnia a rangereknek - a fegyver akkor még túl súlyos és bonyolult volt, könnyen meg is hibásodott, így összességében a nagyobb veszélyt használójára jelentette.
Colt a következő években a vízálló lőszer, a távolról felrobbantható tengeri akna feltalálásával és az első tenger alatti kábel lefektetésével tudott a felszínen maradni. Utolsó esélyét az 1846-ban kitört mexikói háború jelentette, amikor is a Floridában és Texasban az indiánok ellen már hatásosnak bizonyult fegyver legújabb változatából egy tételt rendelt a hadsereg.
A baj csak az volt, hogy Coltnak már nem volt gyára, így a gyapotmagtalanító gépet feltaláló Eli Whitney fiával szövetkezve, annak egyik telepét alakították át.
A fegyver bevált, egyre újabb és újabb rendelések érkeztek, Colt 1851-ben első amerikai gyárosként nyitott kirendeltséget Angliában. 1855-ben szülővárosában, a Connecticut állambeli Hartfordban felépítette a világ akkor legnagyobb, a legmodernebb gépekkel felszerelt magánkézben lévő fegyvergyárát.
Itt hamarosan napi 150 kiváló minőségű, szépen tervezett és remekül működő fegyvert állítottak elő, és elsőként a Colt gyár készített felcserélhető, szabványos és sorozatban gyártható alkatrészeket is.
Néhány prototípus rekonstrukciója (kép forrása: Wikipédia / Michael E. Cumpston / CC BY-SA 3.0)
Colt ekkora már a világ leggazdagabb emberei közé tartozott, és tiszteletbeli ezredesi rangot is kapott. Vállalata előszeretettel készített kiállítási és reprezentációs célú, de teljesen működőképes fegyvereket is: az arany berakásos, gravírozott revolverek ott virítottak I. Miklós és II. Sándor orosz cár, VII. Frigyes dán és XV. Károly svéd király vitrinjeiben, de az Amerikába látogatott Kossuth Lajosnak is készült nevével gravírozott Colt.
A termékeket ügynökök terjesztették, de voltak lerakatok New Yorkban és Londonban, emellett közvetlen rendeléseket is elfogadtak. Colt volt az első iparos, aki felismerte a reklám és a marketing fontosságát, részben ezzel magyarázható elsöprő sikere.
Nemcsak gyárát és termékeit reklámozó újságcikkeket rendelt meg, hanem festményeket is, amelyeken az ő revolvereit használják indiánok, banditák és egzotikus vadállatok ellen.
Az amerikai polgárháború előtt Samuel még a déli államoknak is árusított fegyvereket, így a háború idején az északi Unió és a déli Konföderáció seregében is szabványosított volt a Colt. 1862. január 10-én, 47 évesen halt meg, gyáraiban rövid élete során 400 ezer fegyver készült, ő pedig mai árfolyamon 350 millió dollárt hagyott örököseire.
Érdekes módon a legsikeresebb Colt-modellt, a Békecsinálóként ismert, minden westernfilmben feltűnő 45-ös kaliberű revolvert csak jóval halála után, 1873-ban tervezték; ez volt az a fegyver, amellyel „meghódították a Nyugatot”.
A Colt 1877-es modellje már úgynevezett double-action rendszerű volt, ennek kakasát nem kellett minden lövés után felhúzni. A következő nagy újítás a modern, öntöltő (félautomata) pisztolyok gyártásának beindulása volt a 20. század elején.
Ezek közül a leghíresebb a John Moses Browning által tervezett M1911-es modell – ezt számos fegyveres testületben rendszeresítették, az amerikai haderőnél kisebb módosításokkal a nyolcvanas évek végéig szolgálati fegyver maradt.
A Colt által feltalált forgótáras, többnyire hatlövetű fegyver sokak szerint alapjában változtatta meg a történelem menetét. Ez talán túlzás, az azonban biztos, hogy Colt olyan hírnévre és vagyonra tett szert, mint előtte kevés feltaláló. Az amerikai polgárháborúban született mondás szerint „Abe Lincoln felszabadított minden embert, de Sam Colt egyenlővé is tette őket.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap
- Megfigyelték és jelentettek róla, de visszatérhetett a színpadra a forradalmár tehetség, Sinkovits Imre tegnap