Portugál fasisztoid, 1968-1974
2003. szeptember 25. 18:27
A korporációs rendszer végnapjai
más stílus |
Marcelo Caetano uralmának első évét annak idején úgy jellemezték, hogy "a stílus más, a lényeg változatlan" - de a stílus sokat jelentett. Az ő kormányzása idején sem módosították a portugál alkotmány demokráciaellenes tételeit és egyetlen lényeges reformra sem került sor, ám a hatóságok már nem léptek fel a sztrájkolókkal szemben, nem vetettek be rendőrséget a lisszaboni egyetemi zavargások szervezői ellen. Sőt: 1969. március 26-án szabadon bocsátották Alfonso Gregorio kommunista vezetőt, majd 1969 novemberében szűkítették a hírhedt portugál titkosszolgálat, a PIDE hatáskörét.
1969 októberében - négy évtized után először - ellenzéki csoportosulások is indulhattak a parlamenti választásokon, igaz, a nemzetgyűlésben mind a 130 mandátumot az egyetlen engedélyezett párt, a Nemzeti Unió szerezte meg. Caetano viszont az őskonzervatív salazaristák elég sok helyét saját fiatal technokratáinak adta át.
Ebben az időszakban a 10 milliónál kevesebb lélekszámú Portugália még mindig a világ legnagyobb gyarmattartó hatalma volt az anyaországénál hússzorosan nagyon területű afrikai gyarmatbirtokkal. Caetano meghirdette: megvédi a gyarmatokat "minden felforgatással szemben". Lisszabon 140 ezer katonát állomásoztatott gyarmatain. A költségvetés 40 százalékát ez a jelenlét emésztette fel.
A miniszterelnök 1969 tavaszán körutat tett az afrikai gyarmatokon, ahol 1910 óta nem járt portugál kormányfő: megfordult Portugál-Guineában, Angolában és Mozambikban. A látogatást egyebek között az kényszerítette ki, hogy Svédország egy 1968 novemberi ENSZ-határozat alapján anyagi támogatásban részesítette a portugál gyarmatokon tevékenykedő ellenállási, pontosabban nemzeti-felszabadító mozgalmakat.
Az évtized elején, 1961 decemberében India felszabadította a területében beékelődött portugál gyarmatokat (Portugál Indiát). Ugyanebben az évben fegyveres harc kezdődött a gyarmati uralom ellen Angolában, 1962-ben az úgynevezett Bissau-Guineában, 1964-ben Mozambikban. Az 1970-ben végrehajtott lisszaboni alkotmánymódosítás megadta az autonómiát a három afrikai gyarmatnak, sőt Caetano 1972-ben a helyi választási harc sikere érdekében "állammá léptette elő" Angolát és Mozambikot. Bissau-Guinea Köztársaság 1973. szeptember 24-én kikiáltotta függetlenségét.
Mindez erjedést indított a hadseregben. A portugál kormány a mozgolódást úgy próbálta megfékezni, hogy 1974. március 9-én "fegyelmi problémákra" hivatkozva harckészültségbe helyezte a fegyveres erőket. Ez nem segített. Április 25-én a Fegyveres Erők Mozgalma ellenőrzése alá vonta Lisszabont, bejelentette, hogy életre hívja a Nemzet Megmentésének Tanácsát. A kormány feltétel nélkül megadta magát, Caetano miniszterelnök hivatalosan átadta a hatalmat António de Spinola tábornoknak, aki héttagú junta élén maga mögé állította a fegyveres erőket, sőt a titkosrendőrséget is megadásra kényszerítette. A bukott kormányfőt 1974. május 20-án Brazíliába száműzték.
Így lett a demokratikus érzelmű portugál tisztek felkelése, a "kapitányok lázadása" 1974. április 25-én egy "piros szegfűs forradalom" nyitánya, így lett végleg vége Portugáliában a csaknem fél évszázados korporációs rendszernek. |
mti
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Lehetséges, hogy Marco Polo nem is járt Kínában? tegnap
- Alapjaiban változtatta meg Nagy-Britanniát Viktória királynő uralkodása tegnap
- Magyar propagandisták Bolíviában tegnap
- Online hozzáférhetők Petőfi Sándor fiának versei és levelei tegnap
- Különös játékokkal múlatták az időt az azték őslakosok tegnap
- Hogyan fonódtak össze a művészet és a mindennapok a Napóleon utáni Európában? Biedermeier! tegnap
- Nem aratott osztatlan sikert az első magyar keresztrejtvény tegnap
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje tegnap