1500 éves viking nyílhegy került elő az olvadásnak indult norvég gleccserből
2020. március 12. 09:54 Múlt-kor
A Norvégia déli részén található Jotunheimen-hegység éghajlatváltozás következtében olvadásnak induló gleccsereit tanulmányozta egy kutatócsapat, amikor sok egyéb érdekes tárgyi lelet mellett egy másfél ezer éves viking nyílhegyre bukkantak.
Korábban
A Skandináv-hegységrendszer részének számító Jotunheimen népszerű célpont a kirándulók és a hegymászók körében. Norvégia legmagasabb hegycsúcsai közül közel 250 itt található. A helyszín gleccserolvadásait tanulmányozta az elmúlt hetekben, hónapokban egy csapat, amely több mint kétezer régészeti leletet is összegyűjtött a környékről. A legérdekesebb egy 1500 éves, a „skandináv vaskor” idejére datálható viking nyílhegy volt.
A 17 centiméter hosszúságú, 30 grammos lelet igen jól megőrződött a jég fogságában, 1800-1900 méterrel a tengerszint felett, ám a már a Jotunheimenben is tetten érhető éghajlatváltozás következtében most „kiszabadult” fagyos ketrecéből.
A szakembergárda egyik régésze, Shoshi Parks elmondta, hogy Közép-Norvégia ezen vidékén három nemzeti park is található, ám a Jotunheimen vidéke vitathatatlanul a leglátványosabb, Észak-Európa két legmagasabb pontja, a több mint 2400 méter magas Galdhøpiggen és a Glittertind is itt van.
Az elmúlt években a norvég gleccserek olvadása drámai módon felgyorsult, amiért a szakértők szerint egyértelműen a melegebb hőmérséklet tehető felelőssé. Habár az éghajlatváltozás azt is jelenti, hogy a régészeknek könnyebb hozzáférniük a fagyos múlt emlékeihez, azzal is fenyeget e helyzet, hogy ezen leletek megsemmisülnek, ha nem kerülnek időben felfedezésre és szakértő kezekbe.
„Igen gyors olvadást tapasztaltunk a működési területünkön. Az emberi történelem apró darabkái fordított időrendben olvadnak ki” – magyarázta a CNN-nek Lars Pilø, aki szintén a kutatócsapat tagja. A szakemberek többek között találtak már vadászszerszámokat, ruhaanyagokat, bőrt, egyéb textilt és agancsokat, de egy, a viking korból származó hótalpat is, amelyet a lovak számára készítettek. A több mint kétezer tárgy közül a legrégebbi hatezer év körüli volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap
- Megfigyelték és jelentettek róla, de visszatérhetett a színpadra a forradalmár tehetség, Sinkovits Imre tegnap