Megtalálták Kati Horna magyar származású mexikói fotográfus elveszettnek hitt archívumát
2019. augusztus 23. 10:09 MTI
Egy spanyol történész megtalálta Kati Horna magyar származású mexikói fotográfus elveszettnek hitt archívumát. Az amszterdami Társadalomtörténeti Nemzetközi Intézetben (IISH) 1939 óta heverő fadobozokban több mint 500, a spanyol polgárháborút megörökítő fotó negatívjára bukkantak - közölte csütörtökön az El País című spanyol napilap.
Korábban
A Nemzeti Munkásszövetség (CNT) anarchista szakszervezet archívumát tartalmazó 48 fadobozra Almudena Rubio művészettörténész, az IISH kutatója bukkant rá. A CNT 1939 áprilisában csempészte ki Barcelonából az archívumot, amely egy hosszú út után - kitérőkkel Párizsban, valamint Harrogate és Oxford városaiban - 1947-ben érkezett meg az IISH-ba.
A dobozokban több mint 500 olyan fotó negatívja lett meg, amelyet a spanyol polgárháború alatt, 1937 és 1938 között készített az akkor még Deutsch Kati néven dolgozó fotós. Spanyolországba érkezve Deutsch a CNT és az Ibériai Anarchista Föderáció (FAI) külső propagandaszolgálatához szegődött.
Az El País szerint a "rendkívüli lelet" teljessé teszi annak a 250 negatívnak a történetét, amelyet Kati Horna adott el kétmillió pezetáért 1983-ban a spanyol államnak, és amelyet jelenleg a salamancai emlékezettörténeti dokumentációs központban őriznek.
E negatívokat Horna egy kis bádogdobozban csempészte ki férjével, José Horna művésszel, akit később őrizetbe vettek, és koncentrációs táborba zártak Franciaországban. Szabadulását követően mindketten Mexikóba menekültek, ahol Kati Horna fotográfusként és szürrealista művészként épített ki karriert.
A fadobozok több mint három évtizeden keresztül maradtak zárva, egészen addig, amíg a néhai spanyol diktátor, Francisco Franco 1975-ben bekövetkezett halála nem legalizálta a CNT-t. A dobozokat akkor kinyitották, leltárt készítettek tartalmukról. Mindent anyagot elrendeztek, leszámítva a CNT és FAI külső propagandaszolgálatának fotóarchívumát. Ez az anyag katalogizálásra várt - egészen 2016-ig, amikor is Rubio elkezdte rendezni először a másolatokat, majd a negatívokat.
A művészettörténész szerint az újonnan felfedezett képeken leginkább falusi emberek és gyerekek láthatók. "Az amszterdami negatívok nem egy új Hornát mutatnak be nekünk, bár felfedezhetünk eddig ismeretlen sorozatokat is, mint például a Berneri és Barbieri nevű anarchisták temetése" - hangsúlyozta.
Az 1912-ben Szilasbalháson, a későbbi Mezőszilason Deutsch Katalin néven született Horna nem volt professzionális fotós, ugyanakkor részesült képzésben. Később az anarchisták és hírügynökségük, a Spanish Photo Agency hivatalos riportere lett, aminek köszönhetően a Weekly Illustrated nevű brit folyóiratban publikálhatott.
"Munkája egy ideológia szolgálatában állt, és propagandamunkát látott el, ami a háború előrehaladtával folyamatosan változott. Éjjel-nappal dolgozott. Harcias fotográfus volt, nem művész" - vélekedik Rubio. Kati Horna 2000-ben hunyt el Mexikóvárosban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
sport
- Több mint 100 éves múltra tekint vissza a komáromi labdarúgás
- Munkahelyeken is buzdítottak a rendszeres testedzésre
- Valódi mester volt Baróti Lajos, a magyar válogatott rekorder szövetségi kapitánya
- Betegen állt ki utolsó meccsére a bokszlegenda, Muhammad Ali
- 10 tény a kerékpározás történetéből
- A Városliget jegén könnyedén szerelemre lobbanhattak a pesti fiatalok
- Medencében vettek revansot a magyar vizilabdázók a forradalom leveréséért
- Az egyenjogúságtól tartva 1921-ben betiltották a női focit
- Sport és diplomácia: Fülöp herceg látogatása Magyarországon
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap