Ki lehetett a 19. századi intim masszőr, Dr. Swift?
2019. február 5. 14:51 Múlt-kor
Egy minden bizonnyal a 19. század közepe tájáról származó plakát tanúsága szerint egy bizonyos Dr. Swift az Egyesült Államokban gyógyító jellegű „masszázsát” ajánlotta a hisztériában szenvedő nőknek, a hirdetésen lévő ábrázolás pedig egyértelművé teszi, hogy e szolgáltatás jelentős szexuális tartalommal is bírt. Ki lehetett Dr. Swift, és mi tette szükségessé tevékenységét?
Korábban
A 19. században bevett orvosi fogalom volt a „női hisztéria”, amelyet a lakosság körében elterjedt és krónikus betegségnek tartott a nyugati orvostudomány. A legválogatottabb – egyébként a normális női nemi és hormonális funkcióknak megfelelő – „tüneteket” társították hozzá, azonban a tudományos felszín alatt ott lappangott a diagnózis valójában társadalmi oka: a nők szexuális tárgyként való kezelése, és az ezzel párhuzamosan kialakult nézet, miszerint a nők nemi vágya negatív dologként kezelendő, mert irracionális viselkedést idéz elő.
A képzet természetesen a 19. században nem volt új keletű, csupán magyarázata volt új: míg korábban a nyugati kultúra természetfeletti erők mesterkedésének tekintette a női szexualitást és annak látszólagos „irracionalitását”, a modern korban előkerültek a tudományos (vagy legalábbis annak tartott) magyarázatok. A korabeli orvostudomány igyekezett megoldást, vagy legalábbis kezelési módot is találni. Ezeket a kor meglehetősen konzervatív etikai normái miatt igen kevéssé lehetett nyíltan hirdetni, illetve a hirdetéseknek a tudományos szempontokra kellett fókuszálnia a szexuálisak helyett – a „kezelések” nagy része ugyanis valamiféle fizikai stimulációt jelentett, általában az orgazmust célul tűzve (a korban a női orgazmust az orvosi irodalom gyakran „hisztérikus paroxizmusnak” nevezte).
Ezek alapján sokkal jobban érthető a fent látható hirdetés tartalma. „Dr. Swift” (a „sebes” vagy „fürge” jelentésű szó akár beszélő álnév is lehet) plakátja valamikor a 19. század közepén készült, és a kaliforniai Owens-völgy felett épült Cerro Gordo nevű bányászvárosban használta hirdetésre (a helyszín napjainkban egy magántulajdonban lévő szellemváros). Tanúsága szerint a „doktor” egy „csodálatos gyógyító”, aki azt állítja, „a nyaktól a térdekig tartó középtáj” bármilyen panaszára alkalmazható „finom, gyengéd masszázsának varázsereje”. Swift megbeszélés szerint diszkréten meglátogatja otthonukban pácienseit „bárki tudta nélkül”, és még a „reménytelen, gyógyíthatatlannak mondott” eseteket is kezelni tudja. A fellelhető források szerint Swift lakhelye Cerro Gordóban az American Hotel nevű szálloda volt.
A fellelhető források szerint Cerro Gordo lakosságának körében ekkoriban több volt a nő, mint a férfi, így könnyen elképzelhető, hogy Swiftnek sok dolga akadt. Habár sokan kételkednek létezésében, lehetséges, hogy azonos egy, a kaliforniai aranyláz során Alabamából elindult C.H. Swift nevű valódi orvossal, aki egy útitársa naplója szerint feleségét és felnőtt gyermekeit hagyta hátra a déli állam Turnbull nevű városában. Árnyalja ezt a képet, hogy egyes források szerint három további, Dr. Swift nevével fémjelzett hasonló plakát került elő Kalifornia más részeiből, illetve New Yorkból.
Egyes feltételezések szerint Swift a plakát alapján egyszerű dzsigolóként működött, aki az orvosi álca mögé bújva elégítette ki pénzért a nők elfojtott vágyait, azonban vannak egyéb elméletek is: sokak szerint valódi, tudományos alaposságú nőgyógyász volt, vagy esetleg „férfibábaként” dolgozott, amit a kor normái miatt nehezen tehetett volna nyíltan.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2017
- Nők a fronton – megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Hét híres ember, aki nyomtalanul eltűnt
- Szinyei Merse Pál: Majális
- Szacsal, Nopcsa-kastély
- Önkéntes munkaszolgálat Magyarországon 1935–1944
- A Közel-Kelet amazonjai
- Cornelia, a Gracchusok anyja
- Az első magyar értelmi fogyatékosokat nevelő intézet története
- Trujillo, a Dominikai Köztársaság diktátora
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap