Halottak is kerültek elő a pompeji tragédia idővonalát átíró házban
2018. október 25. 15:53 Múlt-kor
Újabb nagy jelentőségű felfedezés történt Pompejinél, ugyanabban az épületben, amelyben nemrég arra utaló nyomokat találtak, hogy a Vezúv vulkán Kr. u. 79. évi kitörése nem nyáron – ahogy eddig gondolták –, hanem ősszel történt. Most egy apró szobában öt emberi csontvázat találtak – vélhetően két nőét és három gyermekét.
Korábban
A pompeji régészeti lelőhely igazgatója, Massimo Osanna elmondta: „megrázó felfedezés, de egyúttal nagyon fontos a történelemtudomány számára.” A csontvázak épek, és annak ellenére érintetlenek, hogy évszázadokkal ezelőtt történt fosztogatás a helyszínen. A régészek szerint a nők és gyermekek biztonságot keresve húzódtak az apró szobába, végül azonban itt lelték halálukat – hogy a plafon beomlásától, vagy már korábban, égési sérülések következtében, egyelőre nem megállapítható.
A felfedezés röviddel követi azt a múlt heti fejleményt, amikor a tudósok egy faszénnel írt dátumot találtak az egyik falon, amely a mai naptárban október 17-nek feleltethető meg. A ház nagy valószínűséggel építés vagy felújítás alatt állt – egyes részein padló sincsen –, és a feliratot a munkát végzők hagyhatták, ideiglenes jelleggel. A felirat a következő: „XVI K Nov”, azaz a november calendse (első napja) előtti 16. nap, amely a modern naptárban október 17-e lenne. A felirat dátuma igen közel lehet a kitöréshez – a faszénnel készült felirat hamar eltűnt volna magától, illetve letakarták volna vakolattal – erre azonban nem került sor a katasztrófa miatt.
Az eddig gondolt dátum – augusztus 24. – az ifjabb Plinius római író leírásából származik, aki távolról szemtanúja volt a kitörésnek, és 30 évvel később írt róla egy barátjának, a történetíró Tacitusnak küldött levélben. A dátummal kapcsolatban már korábban is merült fel kétség, amikor a régészek olyan megkövült faágakra bukkantak, amelyeken ősszel termő bogyók voltak, továbbá több, a tragédiakor használatban lévő parázstartó üst is előkerült, amelyek szintén hűvösebb időjárásra utalnak.
Osanna szerint a helyes dátum október 24-e lehet. „Igen valószínű, hogy [a felirat] Kr. u. 79 októberére datálható, pontosabban a nagy katasztrófa előtti hétre, amely e hipotézis szerint október 24-én történt.” Az olasz kulturális miniszter, Alberto Bonisoli a helyszínen a halvány feliratra mutatva „rendkívüli felfedezésnek” nevezte azt. „Ma, nagy alázatossággal, talán újraírjuk a történelemkönyveket azzal, hogy a kitörés időpontját október második felére tesszük” – mondta.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap
- Megfigyelték és jelentettek róla, de visszatérhetett a színpadra a forradalmár tehetség, Sinkovits Imre tegnap
- Túlzsúfolt lakások, éhezés és vég nélküli razziák – a budapesti gettó borzalmai tegnap
- A jégvihar, ami megbénította az országot tegnap
- Hamar az alvilág első embere lett a sebhelyes arcú Al Capone 2025.01.17.
- „Wittenberg Hajnalcsillagának” is nevezték Luther Márton későbbi feleségét 2025.01.17.
- Hangszert is készített és feltalálta bifokális lencsét az utolsó polihisztorok egyike, Benjamin Franklin 2025.01.17.