Már az ókori Egyiptomban is divat volt a csíkos zokni
2018. október 8. 16:46 Múlt-kor
Kiderült, hogy az ókori egyiptomiak sokkal jobban ügyeltek a divatos öltözködésre, mint korábban gondoltuk – valószínűleg kedvelték a csíkos zoknikat.
Korábban
A londoni British Museum tudósai egy új képfeldolgozó technikával elemezték egy gyermek zokniját, amelyet a Hadrianus római császár által alapított Antinopoliszban találtak. A leletet körülbelül Kr. u. 300 körülre datálják. Az eljárás segítségével piros, kék és sárga festékanyagokat fedeztek fel a ruhadarab szövetében, amely maga is nem mindennapi technikával készülhetett.
A zokni egy kisgyermek bal lábára készült, és elválasztás van benne a nagy és a többi lábujj között. A tudósok vizsgálata alapján hat-hét különféle színű gyapjúfonalat használhattak fel elkészítéséhez. Ez a fajta kialakítás elterjedt az egyiptomi zoknikon, az ujjak közötti elválasztás a szandállal történő viseletet szolgálja. A zokni mindkét ujja külön készült, tíz sor zöld fonal használatával, ezután egybekötötték őket. Innen négy sor narancsszínű, négy sor lila, négy sor kékeszöld, négy sor sötétpiros, és két sor zöld fonallal készült a többi része. Az alkalmazott technika a napjainkban skandináv technikaként ismert öltéses kötés, avagy nålbinding volt.
A felhasznált új technika a különféle festékek lumineszcenciáját vizsgálja, digitális mikroszkóppal láthatóvá téve a különféle szöveteket. A tudósok így láttak, hogy az egyiptomiak csupán három színt használtak fel, hogy kikeverjék a zoknin megjelenő hetet. A kutatók szerint a technika segítségével számos egyéb ókori textilleletet is meg lehet vizsgálni, ami korábban soha nem látott betekintést nyújtana az ókori életbe.
A lelet eredetileg Antinopolisz 1913-1914-es feltárása során került elő, amelyet John de Monins Johnson brit papirológus hajtott végre. A feltárás során két zoknit is találtak, a most vizsgált gyermekpéldány mellett egy nagyobb, felnőtt zoknit is, amelyen még látszódott a szandál pántja által hagyott nyom is. Habár zoknik minden bizonnyal már az őskor óta léteznek, vélhetően az ókori egyiptomiak voltak az elsők, akik fonalból kötötték őket, és nem csupán állatbőrt, illetve bundát használtak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2011
- Az örökség
- Akiknek tényleg a Balaton a Riviéra
- A közös kód
- Budapesti olimpiai álmok: az 1955-ös fiaskó históriája
- A Délvidék megszállása 1941-ben
- Nyugdíjvita a rendszerváltás után, avagy pedikűrollóval a határozatdzsungelben
- A Meidzsi-reform bevezetése a feudális Japánban
- Lengyel középiskola Balatonbogláron a második világháború alatt
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap