Feltárul az első világhíres orosz festő, Verescsagin életműve
2018. március 8. 11:48 MTI
Vaszilij Verescsagin, a katonából lett pacifista csatakép- és portréfestő, történész és világutazó néprajzkutató életművéből nyílt életmű-kiállítás szerdán a moszkvai Novaja Tretyakovkában, a Tretyakov Képtár új épületében.
Korábban
Olga Gologyec miniszterelnök-helyettes elmondta, hogy a 24 gyűjteményből származó, több mint félezer festményt, rajzot, szobrot, fotót és egyéb archív anyagot felvonultató tárlat Verescsagin (1842-1904) életművének talán legnagyobb szabású bemutatója. A mostani az elmúlt évek Szerov- és Ajvazovszkij-kiállításai után az orosz kulturális élet újabb jelentős eseménye lesz.
Több forrásból származó, jelentős Verescsagin-kiállítást 26 évvel ezelőtt láthatott a közönség Moszkvában. Az orosz festők közül legelsők közt világhírűvé vált művész alkotásait július 15-ig lehet megtekinteni a képtár modern gyűjteménynek otthont adó, a Gorkij parknál található épületében, a Művészek Központi Házában, amely felett a Tretyakov de facto teljes mértékben átvette az irányítást.
A több mint 20 ezer négyzetméter kiállítótérrel rendelkező épületen a képtár korábban a Művészeti Szövetségek Nemzetközi Konföderációjával osztozott. Vlagyimir Megyinszkij kultuszminiszter decemberi bejelentése szerint a képtári ingatlant „integrált kiállítási komplexummá”, Oroszország legnagyobb ilyen létesítményévé fogják átalakítani.
A szovjet érában épült Moszkva-parti Novaja Tretyakova áttervezésével a holland Rem Koolhaast bízták meg, aki az orosz fővárosban már a Dása Zsukova (Roman Abramovics milliárdos volt felesége) műgyűjtő alapította Garázs Kortárs Művészeti Múzeum átfogalmazásával bizonyított. Koolhaas a fölösleges belső falak eltávolításával alapvetően a szovjet modernista építészethez kíván majd visszatérni.
A fesztiválok megrendezésére is alkalmas épületben - a Transznyefty olajipari vállalat és a GUM áruház támogatásával - a kiállítótermek mellett könyvtárakat, oktatási szekciót, tárolóhelyiségeket, éttermeket és egy tetőtéri kilátót is kialakítanak.
A képtár megvalósulófélben lévő projektjei között szerepel, hogy - egy meg nem nevezett jótevő kontójára - felújíttatja az Oroszország első nemzeti képzőművészeti múzeumát magalapító Tretyakov fivérek szülőházát a Golutvinszkij-közben és az annak közelében található Rjabusinszkij-kastélyt is, amelybe életük egy későbbi szakaszában költöztek át. A képtár megálmodóinak múzeumát a tervek szerint jövőre nyitják meg.
Az orosz kulturális minisztérium példaképül állítja a társintézmények elé a Tretyakov Képtárat, amelynek látogatottsága 2014 óta csaknem a duplájára, 2 millió 325 ezer főre emelkedett, a saját bevételei pedig 53 százalékkal nőttek, ezen belül a múzeum üzleteinek forgalma a 22-szeresére.
A Tretyakov a nemzetközi kulturális vérkeringésnek is fontos állomása, március végén például Párbeszéd a kortárs kulturális vezetőkkel címmel találkozósorozatot indít, amely során a közönség a Musée d'Orsay, a Guggenheim vagy a Bolsoj vezetőit hallgathatja meg.
A Tretyakov azt tervezi, hogy jövőre Moszkvában és Szentpéterváron Ilja Repin (1844-1930) műveiből rendez retrospektív kiállítást, amelyet a következő két év során Párizsban és Helsinkiben is bemutat majd. 2020-ban a 19. századi orosz realista irányzat, a „vándorkiállítók társasága” (peredvizsnyiki) alkotásaiból lesz nagyszabású kiállítás.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Megfigyelték és jelentettek róla, de visszatérhetett a színpadra a forradalmár tehetség, Sinkovits Imre
- Politikai kérdés is volt Budapest mielőbbi helyreállítása a forradalom után
- Sok magyar menekült az Egyesült Államokban töltötte 1956 karácsonyát
- Medencében vettek revansot a magyar vizilabdázók a forradalom leveréséért
- A karhatalmi egyenruhásokat is megbénította az 1956-os budapesti nőtüntetés résztvevőinek bátorsága
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap