Félmillió éves emberi fogat találtak Franciaországban
2015. július 29. 09:45 MTI
Egy 560 ezer évvel ezelőtt élt ember fogát találták meg fiatal francia önkéntes régészek a délnyugat-franciaországi Tautavelben lévő barlangrendszerben, a helyszínben dolgozó kutatók szerint "nagyon fontos felfedezésről" van szó.
Korábban
Egy felnőtt ember fogát, egy metszőfogat találtak a földréteg azon szintjén, amelyről számos kormeghatározó módszerrel megállapították, hogy 580-550 ezer éves. Azt nem lehet megállapítani, hogy férfié vagy nő-é volt-e - közölte Amélie Viallet paleoantropológus az AFP francai hírügynökséggel. Tony Chevalier, a Tautaveli Kutatóközpontban dolgozó másik paleoantropológus szerint tavaly júniusban már találtak ugyanitt egy másik 560 ezer éves fogat. Ez azonban semmit sem vesz el a múlt héten feltárt lelet jelentőségéből.
Viallet hangsúlyozta, hogy ez igen fontos felfedezés, mert kevés ebből a korból származó emberi maradvány található Európában. "Ez a kirakó darabja, amely hiányzott ahhoz, hogy válaszolni tudjunk a kulcsfontosságú kérdésre: egyetlen vérvonalból származik-e a 120 ezer éve élt neandervölgyi ember" - tette hozzá a paleoantropológus, a párizsi Természettudományi Múzeum munkatársa. A Perpignan közelében fekvő Tautavelben folyó ásatás a világ egyik legfontosabb őstörténeti lelőhelye. Tautavelben, ahol a világ minden részéről érkezett önkéntesek részvételével ötven éve folynak ásatások, a neandervölgyi ember előtt, 450 ezer évvel ezelőtt élt tautaveli ember több mint 140 csontmaradványára bukkantak.
A múlt csütörtökön, illetve tavaly talált fogak rendkívül fontosak, mert közelebb visznek a faj eredetének megismeréséhez - mondta Tony Chevalier. "Segítenek tisztázni a heidelbergi emberről (Homo heidelbergensis), a neandervölgyi ember őséről folyó ádáz vitát" - tette hozzá. "A múlt héten talált 560 ezer éves fog a 450 ezer éve élt, általunk már ismert fajra emlékeztet. Azt mondhatjuk tehát, hogy ez a faj régebbi. Akkor mondhatjuk meg, hogy valóban evolúcióról van-e szó, ha találunk egy teljes állkapcsot" - magyarázta Chevalier. Tautavelben 690 ezer évvel ezelőtt éltek emberek, régebben, mint a 600-650 ezer évvel ezelőtt élt heidelbergi ember.
A kutató elmondta, hogy csak egy dolgot sajnál, azt, hogy alsó metszőfogat, nem pedig záp- vagy kisőrlőfogat találtak, amely több jellemző vonást árulna el a fajról. A tautaveli ásatások először a múlt század hatvanas éveinek végén keltettek feltűnést, amikor egy negyven év körüli nő alsó állkapcsát ásták ki régészek. Később egy 18 év körüli fiatalember alsó állkapcsára bukkantak ugyanott a kutatók, majd 1971 júliusában egy - azóta a tautaveli ember néven elhíresült - fiatal férfi koponyája és teljes arccsontja került elő a föld alól. 2001-ben egy 450 ezer éves állkapcsot találtak Tautavel barlangrendszerében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap