10 tény a migrációkról
2015. június 18. 15:34
Korábban
1. A történelem legkorábbi tömeges népvándorlása mintegy 1,8 millió évvel ezelőtt zajlott, amikor a Homo erectus Afrikából Eurázsiába vándoroltak. A modern ember mintegy hatvanezer évvel ezelőtt hagyta el az afrikai kontinenst.
2. A kora középkori népvándorlás 375-ben, a germán törzsek - az ázsiai sztyeppékről érkező - hunok előli menekülésével kezdődött meg. A hatalmas népmozgás a Nyugatrómai Birodalom bukását eredményezte, és visszavonhatatlanul megváltoztatta Európát.
3. Az Újvilág gyarmatosításának kezdetén, a 16. században mintegy 240 ezer, a 17. században pedig közel félmillió spanyol vándorolt Amerikába. A 16. és a 19. század között mintegy 12-13 millió rabszolgát szállítottak Afrikából az amerikai kontinensre. Mintegy 10-20 %-uk már a hajóút során életét vesztette.
4. Az 1840-es években az USA-ban letelepedő emigránsok közel fele az éhínségek elől menekülő ír volt. 1820 és 1930 között a mintegy 4,5 millió ír bevándorló mellett a 19. században 5 millió német is az USA-ban telepedett le.
5. 1880-tól 1920-ig több mint 20 millió európai - köztük 4 millió olasz és 2 millió zsidó - vándorolt be az USA-ba. A csúcsot az 1907-es év jelentette, amikor 1,3 millióan léptek be legálisan az ország területére.
6. Az USA-ban 1916 és 1970 között, az ún. nagy migráció során a rossz gazdasági körülmények és a szegregációs törvények miatt több mint hatmillió afroamerikai költözött el a déli államokból. 1910 és 1920 között Philadelphiában 500 %-kal, Detroitban pedig 611 %-kal nőtt az afroamerikaiak száma.
7. India és Pakisztán függetlenségének 1947 augusztusában történt kikiáltása után 14,5 millió muszlim, hindu és szikh hagyta el addigi lakhelyét. Közülük mintegy 12 millióan váltak hajléktalanná.
8. 1947-49-ben az első arab-izraeli háború következményeként mintegy 700 ezer palesztinai arab hagyta el otthonát. Az 1967-es hatnapos háború után további 300 ezer palesztin menekült el az Izrael által megszállt területekről.
9. Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc leverése után mintegy 200 ezren hagyták el az országot. A menekültek többsége Nyugat-Európában vagy az USA-ban telepedett le, de Rafael Trujillo, a Dominikai Köztársaság diktátora is befogadott 500 magyar családot.
10. 1980 áprilisa és októbere között – Fidel Castro engedélyével – 125 ezer kubai hajózott be az USA-ba. Jimmy Carter amerikai elnök később nehezményezte, hogy sok menekültet kubai börtönökből és elmegyógyintézetekből engedtek ki.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
22. A középkori egyház
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Bűnösök tértek jó útra és régi ellenfelek kötöttek barátságot Sziénai Szent Katalin szavainak hatására
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Ahol a püspök felügyelte a legjobb bordélyházakat: a középkori London alvilága
- Állam az államok felett – így épült ki a középkori egyház hatalma
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Démoni kísértések – így éltek a korai kereszténység sivatagi remetéi
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Tiltott játékok, alkímia, érvágás: ilyen volt az oxfordi egyetemisták élete a középkorban
- Filmjeiben a visszafogott előkelőséget testesítette meg Audrey Hepburn 08:20
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap