Középkori Las Vegas nyomaira bukkantak Amerikában
2015. június 10. 12:15
Régészek egy csoportja az első amerikai kaszinóra utaló tárgyakat talált egy Utah állambeli barlangban. A kutatók több száz, mintegy 700 évvel ezelőtt készített faragott botot, karikát, dobókockát és dárdát fedeztek fel a Nagy-sóstó partján fekvő feltárási területen. Feltételezések szerint akár 10 ezer, szerencsejátékhoz köthető tárgy is lapulhat a barlang mélyén.
Korábban
A barlang a 13. században egy jobbára homályos történetű népcsoport, a promontoriak közösségi tereként szolgált. "A játékok széles köre és változatossága megerősíti, hogy egy áttelepült apacs populációról van szó" - magyarázta John "Jack" Ives, az Albertai Egyetem régésze, aki hozzátette, a promontoriak a mai Kanada területéről vándorolhattak be Utahba. A barlangot valamikor 1240 és 1290 között, a promontori kultúra virágzásának időszakában foglalták el.
"A 13. század Észak-Amerikában az összetett környezeti és szociális hatásoknak - többek között a század utolsó negyedében bekövetkező aszálynak - köszönhetően talán egy minden korábbinál zűrzavarosabb időszak volt" - magyarázta Ives. A promontori kultúra barlanglakói azonban jól öltözöttek és jól tápláltak voltak, miközben a szomszédos fremontiak a túlélésért küzdöttek.
A barlangot elsőként a Utahi Egyetem kutatója, Julian Steward tárta fel az 1930-as években, ám valódi régészeti jelentőségére mindeddig nem derült fény. Ives és a Brigham Young Egyetemen dolgozó kollégái megpróbálják megfejteni a szerencsejátékhoz köthető tárgyak és a területen korábban talált leletek - többek között bölény- és jávorszarvascsontok, valamint állatbőrből készült mokaszinok (saruk) - közötti összefüggést.
Mokaszinok
A mokaszin játék lényege az volt, hogy ki kellett találni, hogy a négy vagy nyolc saru közül melyikben rejtettek el egy tárgyat. Mivel nagyon sok mokaszint találtak a területen, és a játék az apacs és navahó indiánok életében meglehetősen fontos szerepet játszott, feltételezhető, hogy ez is a szórakozás egy fajtája volt a promontoriak körében.
A helyszínen talált tárgyak alapján arra lehet következtetni, hogy a barlangban számos lehetőség adódott a szórakozásra. Az egyik játékban például a megjelölt botot kellett megtalálni a jelöletlenek között, egy másikban pedig az volt a cél, hogy a versenyzők kitalálják, melyik kézben rejtették el a megjelölt csontot.
A megtalált tárgyak többsége nádból készült dobókocka volt, amelynek egyik oldalába belevéstek vagy beleégettek jeleket, a másik oldala azonban sima maradt. A feltárási területen évek óta dolgozó Ives szerint a kaszinóban legalább két-háromféle kockajátékot játszhattak. A kutató úgy véli, a kockákkal elsősorban a nők szórakoztatták magukat, alacsony tétekért. A játék a promontori nők nehéz munkája monotonitásának megtörésére szolgálhatott.
Játékkarika
Persze voltak olyan, férfiak által űzött szerencsejátékok is, amelyek nagyobb fizikai igénybevételt követeltek a vetélkedőktől. Erre utal például a borókafa kérgéből készített karika, amelyet elgurítottak a földön, majd a két versenyző közül az egyik üldözőbe vette, hogy egy nyíllal vagy dárdával a közepébe találjon.
A kutató kifejtette, hogy a játékok gyakran az egyes társadalmi rétegek közötti vetélkedés színterei voltak, ahol a vesztes akár rabszolgasorba is visszacsúszhatott. Ives hangsúlyozta, hogy a nagy kockázat ellenére a szerencsejáték fontos szerepet tölthetett be a társas kapcsolatteremtésben, különösen abban az esetben, ha a résztvevő felek nem is beszélték egymás nyelvét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt 19:05
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust 18:05
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához 16:05
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat 15:09
- Golda Meir békében és háborúban 10:35
- Mit adtak nekünk a rómaiak? 09:50
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket 09:05
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett tegnap