3,5 millió éves rokonnal bővült az ember családfája
2015. május 28. 09:41 MTI
Az ember családfájának egy eddig ismeretlen tagját képviselik azok az állkapocscsont- és fogkövületek, amelyekre 2013-ban bukkant egy nemzetközi antropológuscsoport az Etiópia északkeleti részén fekvő Afar-földön. A szakemberek által Australopithecus deyiremedának elnevezett faj mintegy 3,3-3,5 millió évvel ezelőtt élt a térségben a korai emberfélék leghíresebb képviselőjével, Lucyval együtt.
Korábban
Az új fajnak az Australopithecus afarensis fajhoz tartozó Lucyhoz hasonlóan emberszerű és majomszerű vonásai voltak, de ismertetőjegyei jelentős mértékben különböztek tőle, ezért gondolják a szakemberek, hogy teljesen különálló fajról van szó. Lucy csontvázát 1974-ben tárták fel mintegy 50 kilométerre attól a helytől, ahol az új faj kövületeit megtalálták a paleontológusok.
Az új faj arccsontjának állása és a kisebb fogak későbbi emberekére emlékeztet, nem pedig a Lucy képviselte egyedekre - mondta Yohannes Haile-Selassie, a Clevelandi Természettudományi Múzeum paleoantorpológusa, a felfedezésről a Nature című tudományos folyóiratban közzétett tanulmány vezetője szerzője.
A szakemberek Afar-földön találtak egy felső és egy alsó állkapocscsontot, és legalább három különböző egyedtől származó fogakat, de más maradványokra nem bukkantak. Korábban ugyanez a kutatócsoport talált egy 3,4 millió éves részleges lábfejcsontot, és már akkor sem zárták ki, hogy az egy új fajhoz tartozhat - magyarázta Haile-Selassie.
Lucyval összehasonlítva az új fajnak sokkal markánsabb alsó állkapcsa volt, örlőfogain vastagabb volt a zománc, felső és alsó zápfogai kisebbek voltak - magyarázta Stephanie Melillo, a Max Planck Intézet emberi evolúció részlegének antropológusa.
A lelettel kapcsolatos egyik megválaszolatlan kérdés az, hogyan élt együtt Lucy az újonnan felfedezett fajjal. "Riválisok lehettek, ha ugyanazokra a forrásokra támaszkodtak és ha hasonló túlélési stratégiájuk volt. A fogak különbözősége azonban azt mutatja, hogy különböző volt az étrendjük, ami azt jelenti, hogy nem ugyanazokért a táplálékforrásokért versengtek - magyarázta Haile-Selassie.
Egy másik rokon, a Kenyanthropus platyops faj egyedei akkoron szintén a közelben, a mai Kenyában éltek. A most élő emberfaj, a Homo sapiens mintegy 200 ezer évvel jelent meg. Az emberi nem legkorábbi ismert tagja mintegy 2,8 millió évvel ezelőtt élt. "A történtet kezd egyre bonyolultabb válni, ahogy több ág jelenik meg az emberi törzsfejlődés fáján" - hangoztatta Melillo.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Az ókori Athén
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Milyen lehetett evezni egy ókori görög hadihajón?
- A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
- A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
- Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
- Erósz játszmái – házasélet és szexualitás az ókori Görögországban
- Több millió ezüstérmét tárolhattak a Parthenón tetőterében
- Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
- George Clooney felesége segíti Athént az Elgin-márványok ügyében
- A bódult Periklész ihatott az Athénban talált kupából
- Visszautasította a bárói címet a gőzgép forradalmasítója, James Watt tegnap
- Illegális másolás miatt indították el az első számítógépes vírust tegnap
- Udvari intrikák és leszámolások vezettek a Perzsa Birodalom hanyatlásához tegnap
- Medici Katalin megelőző csapásként lemészároltatta a hugenottákat tegnap
- Golda Meir békében és háborúban tegnap
- Mit adtak nekünk a rómaiak? tegnap
- A kollektív bűnösség elve alapján telepítették ki a magyarországi németeket tegnap
- Festmény és színdarab is megörökítette a Kossuth hídat, ami az új kezdet szimbóluma lett 2025.01.18.